İçeriğe atla

Hermann von Salza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hermann von Salza
4. Töton Şövalyeleri'nin büyük üstadı
Görev süresi
1210-1239
Yerine geldiği Heinrich von Tunna
Yerine gelen Konrad von Thüringen
Kişisel bilgiler
Doğum 1170
Ölüm 20 Mart 1239
Akka, Kudüs Krallığı
Defin yeri Akka, Kudüs Krallığı

Hermann von Salza (1170 - 20 Mart 1239), Alman Haçlıları'nın kurduğu Töton Şövalyeleri adlı askeri tarikatın başkanı (1210-1239).

Türingiyali küçük bir soylu ailesinden geliyordu. Kendi çabaları ve yeteneğiyle 1210'da Töton Şövalyeleri'nin başkanı (Hochmeister) olmayı başardı. Kutsal Roma-Germen imparatoru II. Friedrich'in (h. 1220-1250) güvenini ve desteğini kazandıktan sonra, imparatorun hizmetinde diplomat ve danışman olarak çalıştı. Son Haçlı seferlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, tarikatın askeri ve dinsel etkinliklerini Orta Doğu'dan putperestliğin yaygın olduğu Doğu Avrupa'ya kaydırmaya başladı. Ama Macaristan'daki ilk girişimi Töton Şövalyeleri'nin 1225'te bölgeden sürülmesiyle başarısızlığa uğradı. Bundan kısa bir süre sonra Mazovya dükü Konrad, Töton Şövalyeleri'nden, Vistül Irmağı çevresinde yaşayan Prusyalıların topraklarını fethetmek ve bölge halkını Hıristiyanlaştırmak üzere bir sefer düzenlemelerini istedi (1226). Hermann'a bu hizmeti karşılığında bölgede toprak bağışladı. Bu arada II. Friedrich'ten tarikatın görevini ve Prusyalılar üzerindeki egemenliğini onaylayan bir berat alan Hermann, 1233'te, tarikatın yerel başkanı Hermann Balk'ın komutasında Prusya'ya karşı bir sefer başlattı.

1230'da II. Friedrich'le Papa IX. Gregorius arasındaki anlaşmazlığın çözülmesinde önemli rol oynayan Hermann, 1235'te de Friedrich'le büyük oğlu Heinrich arasında uzlaşma sağlanmasında yardımcı oldu. Hem papanın, hem de imparatorun güvenini kazanarak, Töton Şövalyeleri'ni güçlü bir konuma getirdi.Uzak görüşlü politikalarıyla, tarikatın Prusya'da 15. yüzyıl ortalarına değin ayakta kalacak güçlü bir feodal devlet kurmasını sağladı.