Henryk Szeryng

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Henryk Szeryng
Genel bilgiler
Doğum adıHenryk Szeryng
Doğum22 Eylül 1918
Ölüm8 Mart 1988
Başladığı yerPolonya Polonya
TarzlarKlasik Müzik
MesleklerKeman virtüözü
ÇalgılarKeman
Resmî siteHenryk Szeryng Resmi Web Sitesi

Henryk Szeryng (22 Eylül 1918- 8 Mart 1988), Polonyalı keman virtüözü.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Polonya Żelazowa Wola'da, varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Henryk, 5 yaşındayken annesiyle piyano ve armoni derslerine katıldı. 7 yaşında da Maurice Frenkel'le keman derslerine başladı. Berlin'de 1929-1932 seneleri arasında Carl Flesch'le çalıştıktan sonra, çalışmalarına Jacques Thibaud'la konservatuvarda devam etmek için Paris'e gitti ve 1937'de birinci olarak mezun oldu.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Ocak 1933'te solist olarak ilk konserini Rumen George Georgescu'nun yönettiği Varşova Flarmoni Orkestrası ile Brahms'ın keman konçertosunu çalarak verdi.[1] 1933'ten 1939'a kadar Nadia Boulanger ile Paris'te kompozisyon çalıştı, II. Dünya Savaşı boyunca sürgünde Polonya hükûmeti için bir tercüman olarak çalıştı. Szeryng 7 dili akıcı bir şekilde konuşabiliyordu. Tüm dünyada müttefik askerler için konserler verdi. Bu amaç için Meksiko'da verdiği bir konserde, oradaki üniversitenin yaylı çalgılar dalını yönetmesi için kendisine yapılan teklifi kabul etti.

1946'da Meksika vatandaşı oldu. Szeryng, 1954'te konser kariyerine devam etmeden önce, dikkatini öğretmenliğe verdi. New York'taki ilk konserinde büyük övgüler aldı ve dinlenmek için gezmeye çok zaman ayırdı. Kassel'de hayatı son buldu.

Önemli çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Szeryng, Bach'ın keman için yazdığı solo sonat ve partitaları, Beethoven ve Brahms'ın çeşitli sonatlarını, piyanist Arthur Rubinstein'la kaydetti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tanomura, Tadaharu, "Henryk Szeryng Discography Part 2: Orchestral Works"". 13 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2010.