Henry Scott Tuke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Henry Scott Tuke
Genel bilgiler
Doğum 12 Haziran 1858(1858-06-12)
Bradford, İngiltere
Ölüm 13 Mart 1929 (70 yaşında)
Uyruk İngiliz
Alanı Resim, fotoğrafçı

Henry Scott Tuke, (12 Haziran 1858, York - 13 Mart 1929) İngiliz ressam ve fotoğrafçıdır. Empresyonist bir tarzda sanatını icra etmiş Henry'nin en iyi yapıtları çıplak erkek ve gençleri çizdiği resimleri olarak bilinir.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

York'ta Lawrence Caddesi'nde Quaker bir ailenin çocuğu olarak doğan Tuke'un, doktor Daniel Hack Tuke ve biyografi yazarı Maria Strickney adında iki kardeşi olup, ailenin ikinci erkek çocuğudur. 1875 yılında Slade School of Fine Art adındaki görsel sanatlar okuluna başlayan Tuke, 1880 yılında burs eğitimi kazanarak İtalya'da eğitimine devam eden sanatçı burada resim çalışmalarına başladı. 1881-1883 yılları arasında Paris'te eğitimini sürdürdüğü sırada Newlyn Cornwall ile tanışan Tuke, Londra'da Kraliyet Sanat Akademisi'nde çalışmalarını sergiledi.

Londra da tamamladığı eğitiminin ardından ilk deneyimli yapıtlarını vermeye başlayan sanatçı Fransız ressam Jean-Paul Laurens ile çalışmıştır. Renk konusunda güçlü duyguları olan sanatçı tazeliği olan ve denizde çıplak bedene yansıya güneşin izlerinin olduğu figürleri başarı ile çizmiştir.

Yapıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Henry Scott, pürüzsüzlük, parlak yüzey ve şık resim anlayışının ressamlar ve eleştirmenler tarafından tercih edildiği bir dönemde kaba, görünür fırça darbeleri ile yapılan resim anlayışından yanaydı. Ağırlık olarak kumsal ve üzerinde genç, erkek bireyleri konu edinen Tuke, önemli bir deniz sanatçısı olarak da kabul edilen Tuke'un 1914 yılında ele aldığı Four Masted Barque (Dört Direkli Barque) adlı yapıtı bunlardan biridir.

Kariyeri sırasında önemli bir itibar gören sanatçı resimlerinden yeterince para kazanmıştır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Tuke, 1929 yılında yıllardır süregelen sağlık sorunlarından dolayı hayatını kaybetmiştir. Hayatı boyunca iki ciltlik ayrıntılı bir günlük tutan sanatçının yazdıkları kitap halinde ölümünden sonra yayınlanmıştır.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]