İçeriğe atla

Henri Coandă

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Henri Coandă
Doğum7 Haziran 1886
Bükreş
Ölüm25 Kasım 1972 (86 yaşında)

Henri Marie Coandă 7 Haziran 1886 Bükreş doğumlu mucit. Dünya havacılık tarihinin öncüleri arasında yer alır. 1910 yılında ilk jet motorlu uçağı üretmiştir.

7 Haziran 1886 Yılında Kalabalık Coandă ailesinin 2. büyük çocuğu olarak Dünyaya geldi Babası Matematik Profesörü Annesi Aida Danet ise Ünlü Fransız Doktor Gustave Danet'in kızıydı. Küçük yaşlarda Rüzgarın oluşumuyla ilgili yaptığı araştırmalarla dikkati çekmiştir. İlköğretim eğitimini Aziz Sava Ulusal Kolejinden aldıktan sonra İyaş Askeri Lisesine Kayıt oldu. 1903 yılında liseden Başçavuş rütbesiyle mezun oldu Savaş Teknolojisi ve havacılık ile ilgili çalışmalarına Bükreş Deniz ve Mühendislik Yüksek Okulunda devam etti. Almanya'ya Romanya tarafından eğitilmesi açısından en parlak kişilerden seçilmiş olan bir topçu ve mühendis grubu gönderilir.Münih'te ayrım yapılırken Coandă zekasıyla dikkati çekti ve eğitim alması için Berlin'e gönderildi.Berlinde 6 Senelik Uçak Mühendisliği Eğitiminin Ardından Fransız ordusunun dikkatini çekti ve çalışmalarının bedelini karşılamak karşılığı 1909 Yılında Fransaya geçti ve çalışmalarına burada devam etti.

Fransa Havacılık Faaliyetleri

[değiştir | kaynağı değiştir]
Coandă-1910 airplane

1910 Yılında bir atölyede tasarlanmış ve bilinen bir uçak prototafine yaptığı eklemelerle Uçak güç yerine bir pervane kullanarak arka dışarı ön ve hava emiş kombinasyonu ile zanaat itmek amacıyla bir döner kompresör için bir 4 silindirli pistonlu motor kullanmıştır.Bu Testler sırasında gerçekleşen bir hata (motordan çıkan gazlar uçak gövdesinden uzaklaşmamış, uçak çakılmış, yanmış ancak pilotu yaşamış) hakkında çalışırken Coanda etkisi'ni bulmuştur.

II. Dünya Savaşı ve Romanya

[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanya'ya döndükten sonra Coandă herkes tarafından tanınan bir bilim adamıdır. II. Dünya Savaşı Başladığında Başta Mihver Devletler olmak üzere savaşa katılan bütün ülkelerin peşinden koştuğu biri haline gelmiştir. Savaş sırasında yayımladığı bildirilerle ve araştırma sonuçlarıyla Hem Mihver Hem de Müttefik devletlerin Havacılıklarını geliştirmiştir.

Yaşamının Son Yılları

[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı'nın ardından yıpranmamak adına Dünyanın birçok ülkesinde bulundu ve çalışmalarına oralarda devam etti uluslararası anlamda birçok üniversitede dersler verdi. 1950'lerde Jet Motor Teorisine Son şeklini verdi. (Günümüzde kullanılan F-16 ve F-35 gibi jetler bu teoriyle hareket etmektedir) 1969 yılında Romanya'ya kesin dönüş yaptığında Nikolay Çavuşesku iktidarının ilk yılıydı ve ilk icraat olarak Coandă Hava Kuvvetlerinde Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Başkanlığa getirildi. 25 Kasım 1972'de 86 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]