Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi
Shorthist.jpg
Yazar Bill Bryson
Tür Bilim kitapları
Yayım 2004 (1. Basım)
Yayımcı Boyner Holding Yayınları
ISBN
975-7004-46-4 (Türkçe)

Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi ya da özgün adıyla A Short History of Nearly Everything (2003), Bill Bryson'ın genel bilim konuları hakkında yazmış olduğu bir popüler bilim kitabıdır. Bryson kitabını, kimya, paleontoloji, astronomi, parçacık fiziği, yerbilim gibi yerlerin ziyaret edildiği, bir seyahat kitabı havasında yazmıştır.

Yazar, bilimin hikâyesini, Edwin Hubble, Isaac Newton ve Albert Einstein gibi keşifleri olan bilim adamlarının hikâyelerine yer vererek aktarır.

Bryson kitabını insanların ne kadar çok türün yok olmasına neden olduğunu ve insanlığın yeryüzünde yaşamakla ne kadar şanslı olduğunu anlatarak sonlandırır.

Bryson, Hemen Her Şeyin Çok Kısa Tarihi ile okuru bilimin yanıtlamaya çalıştığı en ilginç ve en önemli soruların peşinde eşi görülmemiş bir yolculuğa çıkarıyor. Büyük Patlama'dan (Big Bang) uygarlığın doğuşuna kadar evrenin tüm sırlarını etkileyici bir dille anlatan yazar ilginç anektodlar ve bilimsel keşif hikâyeleri ile aktarıyor. Kitapta Kosmos'ta kaybolmak, Yerkürenin büyüklüğü, Yeni Bir Çağ Doğuyor, Tehlikeli Gezegen,Yaşamın Kendisi ve Bize Giden Yol olmak üzere 6 bölüme ayrılıyor.

The Times, bu kitap için Son derece keyifli bir kitap...Esprili, sürükleyici, iyi araştırılmış, rehber niteliğinde bir bilim seyahatnamesi olarak niteliyor.

Kitap 2004 yılında bilim kitapları için verlen Aventis Ödülü'nü, 2005 yılında da Avrupa birliğinin Descartes Ödülü'nü kazanmıştır.[1][2][3][4][5][6][7][8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]