Hektokotil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Georges Cuvier'ın yaptığı, ahtapotun hektokotilini gösteren bir örnek. Bu türü "Hectocotyle octopodis" olarak adlandırmıştır.

Hektokotil erkek Kafadan bacaklılarda görülen kollardan bir tanesidir. Hektokotiller, spermatoforları depolamak ve dişinin vücuduna aktarmak için evrimleşmiştir.[1] Yapısal olarak, hektokotiller kassal hidrostattır. Türden türe değişiklik göstermekle beraber, erkekler hektokotili dişiye spermatoforları aktarmak için bir kanal olarak kullanabilir, veya hektokotilini kopararak dişiye hediye edebilir.

Hektokotil kolundan ilk defa Aristoteles'in biyoloji çalışmalarında bahsedilmiştir. Aristoteles hektokotilin çiftleşme amacıyla kullanıldığını biliyordu, ancak tentakülün sperm transferi için kullanıldığından şüpheliydi. Hectocotylus adı Georges Cuvier tarafından yaratılmıştır. Georges Cuvier, hektokotili ilk kez dişi bir argonotun mantosunda bulmuştu. Hektokotilin parazitik bir solucan olduğunu varsayan Cuvier, 1829 yılında ona jenerik bir isim vermiştir.[2][3][4][5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Roger T. Hanlon; John B. Messenger (22 Mart 2018). Cephalopod Behaviour. Cambridge University Press. ISBN 978-1-108-54674-4. 
  2. ^ Leroi, Armand Marie. The Lagoon: How Aristotle Invented Science'. https://books.google.de/books?id=-DVBAwAAQBAJ&lpg=PT79&ots=G_61_CioQn&dq=aristotle%20hectocotylus&pg=PT80#v=onepage&q=aristotle%20hectocotylus&f=false
  3. ^ Thompson, D'Arcy Wentworth. 1913. On Aristotle as a biologist, with a prooemion on Herbert Spencer. Being the Herbert Spencer Lecture before the University of Oxford, on February 14, 1913. Oxford University Press. Page 19.
  4. ^ Nixon M. & Young J.Z. 2003. The brains and lives of Cephalopods. Oxford University Press.
  5. ^ GBIF:Hectocotylus Cuvier, 1829. Accessed on 21 November 2016