Helmintler

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Helmintler (İngilizce telaffuz: [ˈhɛlmɪnθs]) bir grup polifletik ökaryotik parazittir.[1] Bu organizmalar solucan şeklindedir ve konakta yaşar ve oradan beslenir. Konaktan aldığı besinlerle organizmanın beslenmesini sekteye uğratır ve halsizlik, hastalık gibi sorunlara neden olur. Sindirim sisteminde yaşayan parazitlere intestinal parazitler denir. Bu tür canlılar hayvanlarda ve insanlarda yaşarlar.

Helmintoloji parazit solucanların insanlara yaptıkları etkileri inceler. Ve helmint yunanca hélmins, olarak solucan anlamında dilimize geçmiştir.

Kategorizasyon (Sınıflandırma)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Kancalıkurt'un intestin duvarına yapışması
İki Kılkurdu

Helmintler morfolojik olarak organizmalara benzeyen, monogeneanlar, sestodlar, nematodlar ve trematodları içeren bir grup polifiletik canlılardır. Aşağıdaki tablo, prensip olarak her bir helmint ailesinin ayrımını gösterir.

Sestodlar (tenyalar) Trematodlar Nematodlar (Yuvarlak Solucanlar)
Şekil Segmente düzlem Bölümlenmemiştir

düzlem

Silindirik
Vücut Boşluğu Hayır Hayır Evet
Zar Zar Epiderm
Sindirim sistemi Hayır Çekum'da biter Anus'te biter
Cinsiyet Hermafroditik Dioecious Dioecious,schistosomalar dışında Hermafroditik
Eklenti Organlar Emiciveya bothridia, ve rostellum kancalar.Oral emici ve ventral emici veya çanakçıkDudaklar, dişler, filari ekstremiteler ve dentary plakalar.
Örnek insan enfeksyonları Tenya Enfeksiyonu Şistozoma

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Maizels RM, Yazdanbakhsh M (2003). "Immune regulation by helminth parasites: cellular and molecular mechanisms". Nat. Rev. Immunol. 3 (9). ss. 733-44. doi:10.1038/nri1183. PMID 12949497. 23 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2022.