Heidi (film, 2015)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Heidi (film, 2015)
Heidi (Hadiya)
Heidi film posteri.
Yönetmen Alain Gsponer
Yapımcı Jakob Claussen
Lukas Hobi
Ulrike Putz
Reto Schärli
Yazar Petra Biondina Volpe
Oyuncular Bruno Ganz
Anuk Steffen
Katharina Schüttler
Quirin Agrippi
Isabelle Ottmann
Anna Schinz
Rebecca Indermaur
Müzik Niki Reiser
Görüntü yönetmeni Matthias Fleischer
Dağıtıcı StudioCanal
Çıkış tarih(ler)i 10 Aralık 2015 (2015-12-10)
Ülke İsviçre
Almanya
Dil İsviçre Almancası
Almanca

Heidi Alain Gsponer tarafından yönetilen ve Johanna Spyri'nin 1881 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan 2015 İsviçre aile filmi. Başroldeki Anuk Steffen, Heidi'yi canlandırıyor. Bruno Ganz, Katharina Schüttler, Quirin Agrippi, Isabelle Ottmann ve Anna Schinz filmde rol almaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Altı yaşındaki yetim ve öksüz olan Heidi (Anuk Steffen), Dete Teyzesi (Anna Schinz) ile birkaç yıl yaşadıktan sonra, yaşlı dedesi Alpöhi'nin (Bruno Ganz) yaşadığı İsviçre Alpleri'ne getirilir. Hakkında korkunç söylentiler olmasına rağmen, Dedesi kısa sürede Heidi'yi sevmeye başlar. Kendisinden yaşça biraz daha büyük olan keçi çobanı Peter (Quirin Agrippi) ile kısa sürede arkadaş olur. Sonraki üç yıl boyunca, diğer yerel çocuklarla birlikte köyde okula gitmek istemesine rağmen, Heidi büyükbabasıyla mutlu bir şekilde büyür.

Bir gün, Dete Teyze beklenmedik bir şekilde geri döner ve Heidi'yi, üst sınıf bir aileden Klara adında genç bir kıza arkadaş olmak için Frankfurt'a götürebilmesi için kandırır. Klara (Isabelle Ottmann) yürüyememekte ve tekerlekli sandalye kullanmaktadır; annesinin ölümünden sonra bacaklarını kullanmayı kaybettiği ima edilmektedir. Babası onu sevmesine rağmen, sık sık iş seyahatlarinden dolayı evden uzaktadır ve Klara, katı mürebbiye Fräulein Rottenmeier (Katharina Schüttler) ile baş başa kalır. Heidi eve gelince okumaya ve kibar topluma uyum sağlamaya çabalar, ancak Klara ile yakın bir bağ kurar.

Klara'nın babası, Heidi'ye nazik davranan ve onu okumayı öğrenmesi için cesaretlendiren büyükannesinin ziyaretiyle geri döner ve Klara'yı şaşırtır. Heidi akademik gelişme göstermesine rağmen, Klara'nın anneannesi kızın Frankfurt'ta mutsuz olduğunu fark eder ve oğluna bunu söyler. Klara'nın babası, kızı Heidi'nin gelişinden beri mutlu olduğu için başlangıçta bunu görmezden gelir. Bu arada Heidi evdeki katı kurallar yüzünden çok mutsuzdur. Yakın zamanda, Heidi'nin vatan hasreti, geceleri evde uyurgezerlik yaparak kendini hayalet sanan ev personelini korkutur. Doktorun tavsiyesi üzerine Klara'nın babası, Heidi'yi dedesine geri götürür ve tek arkadaşının onu terk ettiğini düşünen Klara'yı çok üzer.

Heidi ve Alpöhi, Alplerde sevinçle bir araya gelir. İkili hızla yeniden eski mutlu hayatlarına ve Alpöhi, Heidi'nin okula gitmesine izin vererek köyde bir kışlık konut satın alır. Bu arada, Heidi'nin gitmesine kızgın bir şekilde tepki vermesinden pişman olan Klara'ya sık sık muktup yazar. Kısa süre sonra Klara'nın büyükannesi dağlarda Heidi'yi ziyaret etmesine izin verir. İki arkadaş mutlu bir şekilde yeniden bir araya gelir ve bu Peter'ın kıskançlığına sebep olur, Klara'nın tekerlekli sandalyesini uçurumdan aşağı iter. Alpöhi Peter'i azarlar ve Peter pişman olur. Dağlarda Heidi ve Peter ile oynarken, Klara yavaşça bacaklarını yeniden kullanmaya başlar. Babası ve büyükannesi onu eve götürmek için geldiklerinde Klara, yeniden yürüyebilme yeteneği ortaya çıkar. Babası sevinçten ağlar ve kızına iyi baktıkları için Heidi ve Alpöhi'ye minnettar kalır.

Klara'nın büyükannesi gitmeden önce, yazar olma hayalini teşvik etmek için Heidi'ye bir defter hediye eder. Her iki aile de iyi arkadaş olarak kalır ve birbirleriyle iletişim kurar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Anuk Steffen .... Heidi
 • Bruno Ganz .... Büyükbaba
 • Quirin Agrippi .... Peter, Heidi'nin keçi çobanı arkadaşı
 • Isabelle Ottmann .... Klara Sesemann, Heidi'nin üst sınıf kasaba arkadaşı
 • Katharina Schüttler .... Bayan Rottenmeier, Klara'nın mürebbiyesi
 • Hannelore Hoger .... Büyükanne Sesemann
 • Maxim Mehmet .... Bay Sesemann, Klara'nın babası
 • Anna Schinz .... Dete, Heidi'nin teyzesi
 • Peter Lohmeyer .... Sebastian, Klara'nın evindeki nazik uşak
 • Jella Haase .... Tinette, Klara'nın evinde bir hizmetçi
 • Rebecca Indermaur .... Geissenpeterin

Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

On yaşındaki Steffen, beş yüz genç oyuncu arasından seçildi. Film, Alpler'de, başta Bergün ve Rheinwald da dahil olduğu Graubünden Kantonu'nda çekildi.[1]

Gösterimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, 10 Aralık 2015'te Almanya'da gösterime girdi.[2]

İnceleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Rotten Tomatoes'da, film 7 incelemeye göre % 100 onay derecelendirmesine sahip ve ortalama 10 üzerinden 7,5 puan aldı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Will this be the Best Heidi Film yet? See for yourself". newlyswissed.com. 13 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2015. 
 2. ^ "Neuer Trailer und neues Poster zum "Heidi"-Film mit Bruno Ganz | Filmnews". outnow.ch. 25 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2015. 
 3. ^ "Heidi (2015)". Rotten Tomatoes. 28 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]