Johanna Spyri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Johanna Spyri
Heidi'nin yazarı
Doğum12 Haziran 1827
Hirzel, İsviçre
Ölüm7 Temmuz 1901
Zürih

Johanna Spyri, doğum adıyla Johanna Louise Heusser (12 Haziran 1827; Hirzel - 7 Temmuz 1901; Zürih), İsviçreli yazar. Yazdığı Heidi kitabıyla ünlüdür. Yazlarını Chur, Graubünden gibi kırsal kesimlerde geçirmiş daha sonra bu yerleri kitaplarına aktarmıştır.

1852'de Bernhard Spyri adında bir avukatla evlendi. Zürih'te otururken ülkesindeki yaşam hakkında yazmaya başladı. Yazarlığa başlamadan önce bir evhanımııydı.İlk yazdığı kitap Vrony'nin Mezarı Üzerine Bir Not" adını taşır. Aile içi şiddet hakkındaki bu romanı 1880 yılında yazdı. Ertesi sene hem çocuklar hem de büyükler için öyküler yazdı. "Heidi" de bunlardan biriydi. Heidi, Alpler'de büyükbabasıyla yaşayan öksüz bir kızın romanıdır. Roman, manzaraları betimlemekteki başarısı ve çocukların duygularını, onların dünyaya nasıl baktığını anlatmaktaki ustalığıyla ünlüdür. Yazar, kitaplarının gelirlerini savaş yaralılarına bağışlamıştır.

1884'te eşini ve tek çocuğu olan Bernhard'ı kaybetmiştir. Johanna Spyri'nin ünlü romanı Heidi 2007 yılında 125 yaşına girmiş ve bu yılın anısına, İsviçre'de Johanna Spyri'nin resminin bulunduğu demir paralar basılmıştır.