Hazret Sovmen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hazret Sovmen
Хазрет Меджидович Совмен
Шъэумэн Хьазрэт Мэджыдэ ыкъор
Adigey Devlet Başkanı
Görev süresi
8 Şubat 2002 - 13 Ocak 2007
Yerine geldiği Aslan Dzharimov
Yerine gelen Aslan Thakuşinov
Kişisel bilgiler
Doğum 1 Mayıs 1937 (86 yaşında)
Afipsip, Adigey, SSCB
Partisi Birleşik Rusya

Hazret Sovmen ya da Hazret Şevmen[1], (Batı ÇerkesçesiШъэумэн Хьазрэт(d.1 Mayıs 1937, Afıpsıp, Adıgey), Rusya üyesi Adıge Cumhuriyeti'nin ikinci devlet başkanı.

Adyge Aslan'ın ardından Rusya'nın ikinci cumhurbaşkanı oldu. Sovmen, başkan olmadan önce Maykop'ta bir üniversite profesörüydü. Chukotka'da bir altın madeninde buldozer sürücüsü olarak işe başladı Sibirya'daki Rus girişimcilerle bağlantıları olan başarılı bir iş adamıydı. Rusya'nın önde gelen altın madenciliği şirketi Polyus Gold'un kurucusudur.

Sovmen, Rusya SFSR, Sovyetler Birliği'ndeki Adıge Özerk Bölgesi'nin Takhtamukaysky Bölgesi'nde Afipsip'de doğdu. Askerlik görevini Karadeniz Filosunda yaptı ve Saint Petersburg Madencilik Enstitüsü'nden mezun oldu. 1961'de Chukotka'da bir altın madeninde çalışmaya başladı ve ayrıca Krasnoyarsk Krai ve Magadan Oblast'taki madenlerde çalıştı. 1981'de Polyus Madeni'nin müdürü oldu. Başkan olduğu süre boyunca eşi bulunmayan tek bölge başkanıydı.

Sovmen, 13 Ocak 2002'de doğrudan oyla Cumhurbaşkanlığı makamına seçildi. Rusya Hükûmeti tarafından resmi olarak iflas ilan edilen Rusya'nın en fakir cumhuriyetlerinden birine liderlik etmenin zorluklarıyla karşı karşıya kaldı. Sovmen, Adigey'in başlıca muhalefet partisi olan Slav Halk Birliği ile siyasi faaliyetlerde bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sovmenleri desteklediğine inanılıyor. 1997'de Rusya Devlet Başkanı Yeltsin, onu Anavatan 3. sınıf için Liyakat Nişanı ile ödüllendirdi. 13 Ocak 2007'de, Aslan Tkhakushinov tarafından Adyge Devlet Başkanı olarak görevlendirildi.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]