Haydar Hatemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Arzuhalci- Watercolor by Haydar Hatemi-1995
Galata Tower and the Old Istanbul- Oil on Canvas by Haydar Hatemi-2001

Haydar Hatemi (d. 1945), Azeri ressam. Amerika Birleşik Devletleri'nde ikamet etmekte olan sanatçi, Katar Kraliyet ailesinin saray ressamıdır.

1945 yılında Güney Azerbaycan'da doğan Haydar Hatemi, Tahran Üniversitesi-Güzel Sanatlar Bölümünde eğitimini tamamlamıştır. Hussain Behzad ve Abu Talib Mugimi gibi sanatçıların öğrencisi olmuştur. Üniversite yıllarında Takht-e-Tavus Madalyası'nın tasarımı için açılan yarışmada birincilik ödülünü almıştır. Bu başarısından dolayı, İran kraliçesi Farah Pehlevi tarafında ödülü takdim edilmiştir. Bu olaydan sonra, Farah'ın isteğiyle Şahnaz Pehlevi Akademisi'nde heykel dersleri vermeye başlar.

1983 yılında İstanbul'a giderek yerleşmiştir. Haydar Hatemi, Osmanlı minyatür tekniğinin yaşayan son temsilcilerindendir.

Eserleri birçok özel sanat koleksiyonlarında görülebilir. En son projesi, peygamberlerin hayatlarını içeren "Stories of Messengers" serisidir.

Peygamberler'in Hayatı Serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dinlerarası diyalog hareketini sanata yansıtmak için başlatılan bu resim sergisi, uluslararası sanat odakları tarafından en üst düzeyde desteklenmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]