İçeriğe atla

Hayalet Sevgililerim (film, 2009)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hayalet Sevgililerim (film, 2009)
Ghosts of Girlfriends Past
YönetmenMark Waters
Yapımcı
  • Jon Shestack
  • Brad Epstein
Yazar
Oyuncular
MüzikRolfe Kent
Görüntü yönetmeniDaryn Okada
KurguBruce Green
StüdyoNew Line Cinema
DağıtıcıWarner Bros. Pictures
Çıkış tarih(ler)i1 Mayıs 2009 (2009-05-01)
Süre95 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$37.5 milyon
Hasılat$102.4 milyon[1]

Hayalet Sevgililerim Mark Waters tarafından yönetilen 2009 yapımı bir Amerikan romantik komedi filmidir. Senaryo Jon Lucas ve Scott Moore tarafından, Charles Dickens'ın 1843 romanı A Christmas Carol'a dayanmaktadır. Çekimler 19 Şubat 2008'den Temmuz 2008'e kadar Rhode Island'da çekildi. Oyuncu kadrosunda Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Lacey Chabert, Emma Stone ve Michael Douglas rol alıyor. Film 1 Mayıs 2009'da gösterime girdi.[2] Hayalet Sevgililerim, A Christmas Caroldaki tanıdık Christmas ve Christmas Eve yerine bir düğün günü ve bir gün öncesini içeriyor. Üç hayalet orijinal betimlemelerle benzer görünümleri paylaşır ve film kitaptaki geleneksel olay örgüsünü paylaşır.

Olay Örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Connor Mead ünlü bir fotoğrafçı ve kadın avcısıdır. Zaman kazanmak için bir konferans görüşmesinde aynı anda üç kadından ayrıldıktan sonra, kardeşi Paul ile Sandra'nın düğününe katılmak için merhum amcası Wayne'in malikanesine gider. Orada, kalbini fetheden tek kız olan Jenny Perotti ile yeniden tanışır. Prova yemeğinde sarhoş bir konuşma yaptıktan sonra Connor, müzmin playboy'un hayaleti tarafından ziyaret edilir. Wayne, Connor'ı romantik geçmişi, bugünü ve geleceği boyunca ona yol gösterecek üç hayalet tarafından ziyaret edileceği konusunda uyarır.

Bunlardan ilki, Connor'ın ilk sevgilisi olan Allison'ın "Geçmişteki Kız Arkadaşlarının Hayaleti "dir. Jenny ile olan ilişkisine odaklanarak geçmişinden sahneleri yeniden ziyaret ederler. Jenny ve Connor okulda çok yakındılar; Jenny ona ilk şipşak fotoğraf makinesini vermiş, Connor da onun fotoğrafını çekerek sonsuza dek saklayacağına söz vermişti. Ortaokulda]], romantizmin eşiğindeydiler, ancak Connor'ın bir danstaki tereddütü Jenny'nin başka bir çocukla dans etmesine ve onu öpmesine neden oldu.

Wayne, kalbi kırık Connor'a bir daha böyle bir acı hissetmemesi için ne pahasına olursa olsun romantizmden kaçınmasını tavsiye etti ve ona bir tavlama sanatçısı olarak tekniklerini öğretmeye başladı. Jenny'yi bir sonraki görüşünde, Allison lehine onu görmezden geldi. Birkaç yıl sonra, Connor ve Jenny tekrar bir araya geldi ve aşklarını yeniden alevlendirdi. Geceyi birlikte geçirdikten sonra, Connor aşık olduğunu fark etti ve panikledi, Jenny'yi yalnız ve kalbi kırık bir şekilde uyanmak zorunda bıraktı.

Günümüze döndüğünde Connor yanlışlıkla düğün pastasını yok eder ve Jenny ile barışmayı başaramaz. "Şimdiki Kız Arkadaşların Hayaleti" asistanı Melanie'nin suretinde karşısına çıkar ve ona düğün partisinin diğer üyelerinin onun sığ yaşam tarzıyla dalga geçtiğini gösterir. Paul, Connor'a olan sevgisini ve bir gün düzeleceğine dair umudunu dile getirirken, Jenny'nin Brad tarafından teselli edilmesi Connor'ı üzmektedir. Melanie ve yeni ayrıldığı üçlü sevgilisi, Connor'ın empati eksikliğini tartışır.

Sandra, Connor'ın Paul'ün ilişkilerinin başlarında nedimelerinden biriyle yattığını kazara ortaya çıkardığını duyar ve öfkeyle Paul'le yüzleşir. Geri dönen Connor durumu düzeltmeye çalışır, ancak Paul ona gitmesini söyler. "Geleceğin Kız Arkadaşları Hayaleti" tarafından ziyaret edilen Paul, zamanda ileriye giderek Jenny'nin Brad ile evlendiğini ve Paul'ün yalnız kaldığını görür. Gelecekte Paul, Connor'ın cenazesinde yas tutan tek kişidir. Wayne ortaya çıkar ve Connor'a aynı yolda devam ederse kaderinin bu olacağını söyleyerek onu birçok eski kız arkadaşı tarafından gömülmek üzere mezara iter.

Yatağında uyanan Connor, düğün gününün erken olduğunu görünce rahatlar ama Sandra'nın düğünü iptal edip gittiğini öğrenir. Arabasını durduran Connor, kalp kırıklığının acısının, en başta kalbini hiç riske atmamış olmanın pişmanlığından daha ağır bastığını söyleyerek onu Paul'ü affetmeye ikna eder. Connor, düğün fotoğrafçısı olarak görev yaptığı restore edilmiş şenliklerde, Jenny'ye hâlâ yanında taşıdığı fotoğrafını göstererek onunla barışır. Öpüşürler ve Connor'ın bir zamanlar onu dansa kaldırmakta tereddüt ettiği şarkı eşliğinde karda dans ederler.

İşini tamamlayan Wayne Amca, Geleceğin Kız Arkadaşı Hayaleti ile birlikte olur, Melanie'nin bedensel olarak şimdiki karşılığı Brad ile dans etmeden önce ona asılmaya çalışır ve sonunda hala 16 yaşında görünen Geçmişin Kız Arkadaşı Hayaleti Allison tarafından reddedilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ghosts of Girlfriends Past". boxofficemojo.com. 15 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2024. 
  2. ^ "Hayalet Sevgilim". imdb.com. 27 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2024. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]