Hayalet Sürücü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hayalet Sürücü, Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen birçok anti kahramanın ve süper kahramanın adıdır. Marvel, ismi daha önce, adı sonradan Phantom Rider olarak değiştirilen bir Western comics karakteri için kullanmıştı.

İlk doğaüstü Hayalet Sürücü, babasının hayatını kurtarmak için ruhunu Şeytana (daha sonradan Mephisto olduğu anlaşıldı) vermeyi kabul eden motosikletçi ve dublör Johnny Blaze'dir. Geceleri ve kötülüğün etrafındayken, Blaze etinin cehennem ateşi tarafından tüketildiğini görür ve kafasının alevli bir kafatası haline gelir. Ateşli bir motosiklete biner ve vücudundan, genellikle iskelet ellerinden çıkan cehennem ateşinden patlamalar kullanır. Sonunda iblis Zarathos ile birbirlerine bağlandığını öğrenir. Blaze, 1972'den 1983'e kadar devam eden Ghost Rider serisinde yer aldı.

Sonraki Hayalet Sürücü serisinde (1990-1998) Danny Ketch yeni Hayalet Sürücü olarak tanıtıldı. Kız kardeşi ninja gangsterler tarafından yaralandıktan sonra Ketch, İntikam Ruhu'nun özünü içeren ve mistik bir şekilde büyülenmiş bir motosikletle iletişime geçti. Blaze, 1990'lardaki bu seride yardımcı bir karakter olarak yeniden göründü ve daha sonra Danny ve kız kardeşinin Johnny Blaze'in uzun süredir kayıp olan kardeşleri olduğu ortaya çıktı. 2000'li yılların çizgi romanlarında Blaze, Ketch'ten sonra tekrar Ghost Rider oldu. Robbie Reyes 2013'te Marvel NOW!'un bir parçası olarak Hayalet Sürücü oldu.

Mayıs 2011'de Ghost Rider, IGN'nin "En İyi 100 Çizgi Roman Kahramanı" listesinde 90. oldu.[1] Nicolas Cage 2007 yapımı Hayalet Sürücü filminde ve devam filmi 2012 yapımı Hayalet Sürücü 2: İntikam Ateşi filminde Johnny Blaze karakteriyle rol aldı. Gabriel Luna, Marvel Sinematik Evreni'nde geçen Agents of S.H.I.E.L.D. televizyon dizisinde Robbie Reyes'i canlandırdı.

Hayalet Sürücü, ruhani alevle kaplanmış ve doğaüstü güçler verilmiş iskeletvari bir süper insana dönüşebilen bir insandır. Bindiği motosiklet, herhangi geleneksel bir araçtan daha hızlı gidebilir ve dikey bir yüzeyde, dikey doğrultuda gidebilme, suyun üzerinden geçebilme ve normal motosikletlerin yapamayacağı kadar büyük mesafeler boyunca sıçrayabilme gibi görünüşte imkansız olan yetenekleri sergileyebilir. Hayalet Biniciler neredeyse yok edilemez ve herhangi bir geleneksel yöntemle yaralanmaları çok zordur, mermiler ve bıçaklar genellikle acı vermeden içlerinden geçer (bıçakların vücutları içindeyken eridiği gösterilmiştir).[2] Onları Tanrı'nın yarattığı ve yalnızca Tanrı'nın onları yok edebileceği söylendiği için gerçekten ölümsüz olmaları mümkündür.[3] Kemik ve cehennem ateşinden oluşmalarına rağmen, Hayalet Sürücüler, bir kamyonu kolayca yerden alıp fırlatmaya yetecek kadar müthiş insanüstü güce sahiptir. Johnny Blaze'in Hayalet Sürücü olarak 25 ton civarında baskı uygulayabildiği belirtilmiştir. (veya World War Hulk'da görüldüğü üzere daha fazla).[4] Her Ghost Rider'ın kendine özgü yetenekleri de vardı.

Düşmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Aqueduct
Suyu kontrol etme gücünü kazanan ve Hayalet Sürücü'yü öldürmek için tutulan eski bir asker. Kahramanla sık sık karşılaşaktır.
Black Rose
Blackheart'ın hizmetçisi olması için yeniden canlandırılan ve daha sonra Noble Kale ile evlenen Johnny Blaze'in karısı.
Blackheart
Cehennemi fethetme umuduyla ve Hayalet Sürücü ile savaşmak için bir grup İntikam Ruhu yarattı. Mephisto'nun oğludur.
Blackout
Centurious the Soulless Man
Deacon
Deathwatch
Daniel Ketch'in başdüşmanı. Hayalet Sürücü'nün ellerinde ölecek, sonra Centurious için bir hizmetçi olarak diriltilecektir.
Doghead
Death Ninja
Deathwatch saflarına sızan ve sıklıkla Ghost Rider ile savaşan bir Centurious ajanı.
Dormammu
Video oyunlarında Ghost Rider ile savaşan, başka bir boyuttan olan bir Faltine.
Hag and Troll
Hoss
İblis takipçisi. Melek Malachi'yi arayan Hayalet Sürücü'nün müttefiki oldu ve kırmızı bir Cadillac kullanmasıyla tanındı.
Kid Blackheart
Lilith the Mother of All Demons
Lucifer
Madcap
Mephisto
Orb
Scarecrow
Steel Vengeance
Steel Wind
Vengeance
Zadkiel
Zarathos

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ghost Rider is number 90". IGN. 5 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2011. 
  2. ^ Ghost Rider (2007 film)
  3. ^ Ghost Riders: Heavens On Fire #6
  4. ^ All-New Official Handbook of the Marvel Universe A-Z #4

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]