Havayolu konşimentosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Havayolu taşıma senedi (Air Waybill/AWB), dış ticaret işlemlerinde havayolu ile yapılan kargo taşımalarında kullanılan bir çeşit taşıma belgesidir.

Havayolu şirketlerince düzenlenen ve malların taşınmak üzere teslim alındığını gösteren makbuzdur. Mallar üzerinde tasarruf etme yetkisi vermez. Varış havalimanında gümrük işleminin tamamlanmasından sonra mallar belgede ismi yazılı alıcıya teslim edilir. Alıcı yerine alıcının bankası adına da düzenlenebilir. Bu durumda banka varış yerindeki havayolu şirketine vereceği yazılı talimatla malları alıcıya teslim ettirir. Hava yolu taşıma senedi biri alıcıya, biri yükletene, biri de havayolu şirketine ait olmak üzere 3 orijinal ve 9 kopya olarak düzenlenir. Bankalara ibraz edilen nüsha 3 numaralı yükleten nüshasıdır. Belgede yer alan bilgiler; Uçuş sefer sayısı ve tarihi, malın cinsi ve miktarı, alıcının adı, yükletenin adı, navluna ait kayıt ve havayolu şirketinin kaşe ve imzasıdır.

Havayolu taşıma senedi doğrudan bir havayolu taşıma firması (airline carrier) tarafından düzenlenir ise bu durumda Master Air Waybill (Ana Havayolu Taşıma Senedi), bir freight forwarder firma tarafından düzenlenir ise House Air Waybill (Ara Havayolu Taşıma Senedi) oluşur.

Havayolu Taşıma Senedinin Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Havayolu taşıma senedi dış ticarette kullanılan diğer tüm taşıma belgelerinde olduğu gibi malın nakliyeci tarafından teslim alındığını göstermektedir. (receipt of goods)

Ayrıca malları teslim alan nakliyecinin hangi noktalar arasında malların nakliyesini gerçekleştireceği de yine havayolu taşıma senedinde belirtilir. (contract of carriage)

Havayolu taşıma senedini konşimentolardan (bill of lading) ayıran iki temel özellik vardır. Bunlar;

  • Havayolu taşıma senedi malların mülkiyetini temsil etmez
  • Havayolu taşıma senedi emre düzenlenmez çünkü ciro ve teslim ile devir edilmeleri söz konusu değildir.