Hattrick

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hattrick'den bir görüntü.

Hattrick, çevrimiçi bir futbol menajerlik oyunudur. Kullanıcıların oluşturdukları futbol takımları kurgusal oyunculardan oluşmaktadır.

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hattrick oyununda Dünyanın 128 ülkesi temsil edilmektedir. Bu ülkelerin ligleri gerçek hayatta olduğu gibi takımların başarılarına göre oluşturulmuştur. Oyunda amaç alt liglerden başlayıp üst liglere yükselip en üst lig şampiyonu olmaktır. Her ülke ligin yanı sıra tek maç eleme usulü oynanan bir kupaya sahiptir. Lig ve kupa şampiyonlarının katıldığı uluslararası bir turnuva mevcuttur. Bu turnuvaya Hattrick Masters adı verilmektedir.

Milli Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkelerin U-20 ve A milli olmak üzere 2 tane millî takımı bulunmaktadır. Bu millî takımlar 2 sezonda bir yapılan dünya şampiyonalarına katılmak için yarışırlar. Millî takım antrenörleri 2 sezonluk bir süre için o ülke kullanıcıların oyları ile seçilir.

Önemli özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hattrick'te ligler gerçek hayatta olduğu gibi sezon boyunca oynanır. Hattrick'te takımlar her hafta ülkelerine göre maç programları, hazırlık maçları ve çeşitli kupa maçları yapmaktadırlar. Bir sezon 16 hafta sürmektedir. 8 takımlı kümelerin bulunduğu oyunda 14 hafta maç ve sezon sonu 2 hafta boşluk vardır.Oyunculara antrenman yaptırmak oyunu diğer menajerlik oyunlarından ayıran en önemli özelliktir. Oyuncu gelişimi oyun zevki ve devamlılığı için çok önemlidir. Ayrıca transfer, stadyum ve ekonomi yönetimi oyunu gerçekçi kılan özelliklerdendir. Oyunun ekonomik yapısı tamamen serbest piyasaya dayalı olduğu için oyun geliştiricilerinin ekonomiye direkt müdahale şansı bulunmamaktadır. Buda oyunun eşsiz bir ekonomik yapıya sahip olmasını sağlamaktadır. Kendi içerisinde girdiği krizler ve bu krizlere müdahaleler ile oyun ekonomisi araştırmalara konu olmuştur.

Çeşitli konferanslar Hattrick topluluğu için sosyal bir platformdur. Konferans ismi daha sonra forum olarak değiştirilmiştir. Ayrıca kullanıcıların kurduğu federasyonlar vardır. Bu federasyonlar belirli bir amaca yönelik olabileceği gibi tamamen amaçsız ve zevk için açılmış da olabilir. Oyunun bir diğer özelliği ise Hattrick hakkında makalelerin yayınlandığı bir gazetesi olmasıdır.

Hattrick Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye bir zamanlar 20.000 kullanıcısı ile önemli bir ülke iken Hattrick'in giderek düşen kullanıcı sayısından etkilenerek şu anda etkin 15.000 kadar kullanıcısı bulunmaktadır. Türkiye liglerinde maçlar pazar günü Hattrick saatiyle (Türkiye saatinden bir saat geri) 15.00'de, kupa ve hazırlık maçları ise çarşamba günü Hattrick saati ile 08.00'de başlamaktadır. U-20 millî takımımız hiç madalya alamazken A millî takımımız 2007 yılında sakalkan yönetiminde gümüş madalya kazanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]