Hatip Dicle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hatip Dicle (cropped).jpg

Hatip Dicle (d. 1955, Diyarbakır), Kürt asıllı Türk siyasetçi. 1991 yılında Diyarbakır milletvekili seçildi fakat 2 Mart 1994 tarihinde TBMM tarafından Leyla Zana, Selim Sadak ve Orhan Doğan ile Dicle'nin milletvekili dokunulmazlığı kaldırıldı. Yargılandıktan sonra on yıl cezaevinde kaldı. 2004'te tahliye edilen Dicle 12 Haziran genel seçimlerinde Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu Diyarbakır bağımsız adayı olarak vekil seçildi fakat vekilliği Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edildi.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

1979 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. 1970'li yıllarda Devrimci Doğu Kültür Derneği'nde (DDKD) çalıştı. 1984 yılında gözaltına alındı. 1990 yılında yapılan İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi 2. Olağan Genel Kurulu'nda Şube Başkanı seçildi. 1991 yılına SHP-HEP seçim ittifakıyla Diyarbakır milletvekili seçildi. Daha sonra (aynı yıl) HEP'e katıldı. 12 Aralık 1993 tarihinde DEP Genel Başkanlığına seçildi. (bkz 1991 TBMM yemin krizi) 2 Mart 1994 tarihinde TBMM tarafında milletvekili dokunulmazlığı kaldırıldı. Aynı gün, Orhan Doğan ile Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekipleri tarafından gözaltına alındı. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına dayanak oluşturan Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral tarafından hazırlanan iddianamede "vatan hainliği" ile suçlandı. Daha sonra hapis cezası aldı ve 10 yıl cezaevinde kaldı. 10 yıl sonra tekrar yargılanarak 2004 yılında tahliye edildi. Tahliye edildikten sonra siyasi çalışmalarına devam etti. Diğer milletvekili arkadaşları, Kürt siyasetçileri ve aydınlarla birlikte Demokratik Toplum Hareketi'nin kuruluşunda yer aldı. Bu hareket bir süre sonra Demokratik Toplum Partisi'ne dönüştü. Siyasi yasaklı olduğu gerekçesiyle, Anayasa Mahkemesi tarafından parti üyeliği düşürüldü. Siyasi çalımalarına devam eden Dicle, Demokratik Toplum Kongresi'nin kurulmasına öncülük etti ve bu kongrenin eşbaşkanlığı ve sözcülüğü görevini üstlendi. Dicle, KCK adı altında yürütülen operasyonlar kapsamında 24 Aralık 2009 tarihinde gözaltına alınarak tutuklandı. 29 Haziran 2014 tarihinde avukatlarının yaptığı itiraz sonucu, Diyarbakır Cezaevi'nden tahliye oldu.

12 Haziran seçimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dicle, 12 Haziran 2011'de yapılan genel seçimler için Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu'nun Diyarbakır bağımsız adayı oldu.[1] Nisan 2011'de Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Barış ve Demokrasi Partisi'nin desteklediği ve içinde Dicle'nin de olduğu on iki bağımsız milletvekili adayının adaylıklarını, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkûmiyetleri bulunduğu gerekçesiyle iptal etti.[2] Daha sonra, bazı bağımsız milletvekili adaylarının adaylıklarının iptaline ilişkin YSK tarafından yapılan değerlendirmede Dicle ile Leyla Zana, Gültan Kışanak, Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel'in milletvekilliğine adaylık konusunda bir engellerinin olmadığı bildirildi.[3] 12 Haziran 2011'de yapılan seçimlerde Dicle, Diyarbakır'dan ikinci kez milletvekili seçildi. Ancak kesinleşen hapis cezası nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu kararıyla milletvekilliği düşürüldü.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2011. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2011. 
  3. ^ http://www.zaman.com/haber.do?haberno=1124626&title=ysk-7-bagimsiz-adaydan-6sina-onay-verdi[ölü/kırık bağlantı]
  4. ^ "Hatip Dicle'nin milletvekilliği düştü - NTVMSNBC". 23 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2011.