Hata

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tren enkazı, Montparnasse, Fransa, 1895

Hata, bilimde ve matematikte doğru bir değerden sapmayı belirten terimdir.

Söz gelimi, gerçek değeri bilinmeyen bir p niceliğinin gerçek değeri X olarak hesaplanırsa, X değerinin hatası, yani eğer varsa p'den sapması X - p farkıdır. Hata, yaklaştırmanın başarısıyla ilgili bir ölçüdür.

Mühendislikte ve bilimde birçok nicelik, sayısal değeri tam olarak belirlenemeyen matematiksel denklemlerle belirtilir. Söz gelimi, p, cebir yöntemiyle çözülemeyen bir dizi karışık denklemin çözümü olabilir. Daha yalın denklemlerle p'nin yaklaşık değerini bulma yöntemleri, uygulamalı matematikte temel önem taşır.

Yaklaştırma yöntemi, yapılan hatayla ilgili (çoğunlukla üst sınırlarıyla) bir tahmini de içermelidir. Daha geniş bir anlamda söylemek gerekirse, X - p hatası ortaya çıkabilir; çünkü X, p'nin yetersiz araçlarla yapılan bir ölçümüdür (ölçüm hatası) ya da X, daha geniş bir gruptan alınan örneğe dayanılarak p'yle ilgili yapılan istatistiksel bir tahmindir (örnekleme hatası) ya da p'nin sayısal olarak hesaplanmasında yalnızca sınırlı sayıda rakam hanesi kullanılmıştır (yuvarlama hatası). Matematikçiler, hata terimini, çoğunlukla yukarıda belirtilen ilk anlamında kullanırlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]