Hasbara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hasbara (הסברה), tam anlamıyla "açıklama" anlamına gelen İbranice kelime. İsrail ve İsrail yanlısı gruplar tarafından bu terim, İsrail Devleti'nin bakış açışı ve siyasetini savunmaya çabalayan iletişim girişimlerini tanımlamak için kullanılır. İsrail Dışişleri Bakanlığı ayrıca Yahudi diasporasına bir çevrimiçi hasbara kursu önerir.[1]

Edward Said[2] ve Noam Chomsky[3] gibi bazı İsrail siyaseti eleştirmenleri, hasbara'yı bir tür 'İsrail yanlısı propaganda' olarak görürler.[4] · [5] Chomsky'e göre "'hasbara' kelimesi (...) İsrail propagandasını belirtir; söz konusu soru ne olursa olsun, İsrail'in tutumunun her zaman doğru olduğunu ve bunu sadece anlatmanın gerekildiğini savunur."[6]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cours 5 Ağustos 2012 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi proposés sur le site officiel du ministère des affaires étrangères israélien.
  2. ^ (İngilizce)İngilizcePropaganda and war par Edward Said, 2001.
  3. ^ (İngilizce) Noam Chomsky, İngilizceFateful triangle: the United States, Israel, and the Palestinians, İngilizcePluto Press, 1999, Şablon:P.154.
  4. ^ (İngilizce) Guttman, Nathan, İngilizceDancing the Hasbara, İngilizceMoment (magazine), août 2006.
  5. ^ « Hasbara ; et quelques contre-poisons » par Normand Baillargeon, 20 janvier 2009.
  6. ^ (İngilizce) Noam Chomsky, İngilizcePirates and Emperors, Old and New: International Terrorism in the Real World, İngilizceSouth End Press, 2002, Şablon:P.182.