Hasancı, Kocasinan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hasancı
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Kocasinan
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 103
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38130

Hasancı, Kayseri ilinin Kocasinan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

mahallenin adı 14. yuzyılda ipek yolu uzerinde bulunan bir handan almaktadır.Mahallede çok eski bir kilise mevcuttur sonradan köy ahalisi tarafından camiye çevrilmiştir aynı zamanda bir cami vardır köy içerisinde kilise (sonradan cami) ve cami arası 300 m dir bu da hasancı daki hoşgörüyü ve insanın insan olduğu için kıymetli olduğunun bir göstergesidir.mahalledeki han ın kalıntıları mevcuttur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

kayseri merkez yemekleri yanı sıra gendim aşı (yarma ve et ile tandırda pişirilir).

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 40 km, Kocasinan ilçesine 40 km uzaklıktadır.yamula barajına 5 km mesafededir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.ilkbahar da çayır formasyonu yaz ve sonbaharda step (bozkır) formasyonu görülür.iklim şartları gereği ile cehri adlı bitkinin anadolu topraklarında en çok yetiştği yer kayseri ve kayseride çehri yetişen yerler arasında hasancı mahallesi 3.sırada gelmektedir.dünyada ise kayde değer bir yer arz etmektedir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 103
2000 185
1997 344

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. cehri bitkisi yetişriciliğinde anadolu 3. dünyadaki sıralamada ise ilk 20 içerisindedir.

Meyvesi boya maddesi olarak kullanılan cehri bitkisi, 19. yüzyılda Anadolu’da yaygın olarak yetiştirilmekteydi. Bitkinin yetişmesi açısından doğal şartların çok uygun olduğu Kayseri yöresi ise o dönemde Anadolu’da cehrinin en iyi kalitede ve en çok üretildiği yöre idi. Üretilen cehrinin bir bölümünün satışı ülke içinde yapılırken büyük kısmı, başta İngiltere olmak üzere tekstil endüstrisinin gelişmiş olduğu çeşitli Avrupa ülkelerine uzun yıllar ihraç edilmiştir. 19. yüzyılda üretilip ticareti yapılan cehri, Kayseri halkı için büyük bir gelir kaynağı idi ve bu yönüyle de yöre ekonomisi açısından önemliydi. Anahtar Sözcükler: Cehri, Kayseri, 19. yüzyıl, Üretim ve ticaret

Kaza ve Köyler Hane Sayısı Cehrilik adedi

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]