Akçatepe, Kocasinan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Akçatepe
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Kocasinan
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 322
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38130

Akçatepe, Kayseri ilinin Kocasinan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediye kanununda yapılan değişiklikle eskiden köy olan yerleşim yeri artık mahalle statüsündedir. Mahallenin adının, eskiden köy statüsünde iken mahallenin yanında bulunan tepede para bulunduğu söylentisinden geldiği düşünülmektedir. [kaynak belirtilmeli].

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin önceden sosyo kültürel etkileşim yeri mahallenin içinde camiinin yanında yer alan iç meydanıydı. Bu iç avluda camiinin etrafında yer alan alanda köy düğünleri yapılır, yaşlılar camii önünde ve karşısında sıralanır, sohbet ederlerdi. Köylülerin tarlalarıyla evleri arasında genelde 1 km'lik mesafe olduğu için köy içinde ulaşım eşeklerle yapılırdı. Sonraları iç meydanda bulunan evlerin ve ahırların zamanla hem kullanılamaz hale gelmesi hem de içinde oturan yaşlıların vefat etmesiyle, köylüler evlerini dış kesimde yer alan kendi tarlalarının ve ahırlarının üstüne evler yaparak taşımışlardır. Böylece tarlalarına kısmi olarak daha yakınlaşmış ve besicilik faaliyetlerine daha fazla ağırlık vermişlerdir. İç avluda önceleri köylülerin kendi ihtiyaçları için kullandıkları büyük tandır ve çeşme vardı. Mahallenin bu iç avlunun dışında başka yerlerinde de halkın kullanımına açık çeşmeler vardı. Bu mekanlar zamanla bakımsızlıktan yıkılmıştır. Zamanla iç meydanda yer alan canlılık, etkileşim, komşuluk ilişkileri ailelerin artık birbirlerine uzak oturması nedeniyle kalmamıştır. Birlik ve beraberlik olgusu zayıflamıştır. Mahallede köylüler genellikle pancar, ayciceği, mısır, buğday, arpa ekimi yaparak geçinirler. Ayrıca besicilik faaliyetleriyle uğraşan köylüler de vardır. Mahallenin içine girdikten sonra iç avlu takip edilince mahallenin mezarlığı vardır. Köy, göç verdiğinden dolayı genelde burada vefat eden yaşlılar defnedilmiş olup, çok az sayıda mezar taşı yaptırılmıştır. Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre mahallenin 2013 yılı nüfus sayısı 361'dir. Kayserinin yerel yemek kültürü bu mahallede de aynen devam etmekte mantı ve şebit yağlaması ön yemek kültürü olarak bazlama ile birlikte öne çıkmaktadır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 12 km, Kocasinan ilçesine 12 km uzaklıktadır.

Yolları çok dardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 -
2000 322
1997 405

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]