Hasanağa, Daday

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hasanağa
Hasanağa konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Daday
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 83
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37860

Hasanağa, Kastamonu ilinin Daday ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.yalnız 2. dünya savaşı sonucunda bazı ermeni vatandaşları köyün kuzey batı 2 klm ileri köy kurmuşlardır daha sora bazı orman hektarlarını parselleyip ağaçları kökünden söküp taralalar ortaya çıkarmışlardır köyün büyüklerinden edinilen blgilere göere ermeni ve yarli vatandaşların arasında sıkı bir geçimsizlikler ortaya çıkmış daha sora teker teker göç etmişlerdir.hala daha günümüzde kalıntıları ve tarlaları,mezarları mevcuttur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemeklerikyün genel bir yamaği ya da oraya özel bir yamaği yoktur.yalnız diğer çevere köyler ve dadayın meşhur olan etli ekmeği mevcuttur.ilçe merkezinde etli ekmeği fırınlarda pişirme işlemi olurken köylerimizde saç üzerin de pişirilmekmektedir.bunun yanında hamur işleri yoğundur.bunlar:erişte,bandırma,haluçka yamaklari yapılmaktatdır. el sasnatları ise günümüzde hala saman sepeti,küçük sepet yani yumurta sepeti,tıkır,güvlek,yayık,isteyen süs amaçlı istenene kullanılır amaçlı yapılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 48 km, Daday ilçesine 15 km uzaklıktadır.bitki örtüsü tamamen ormanlıktır köy dağ yamacının orta kısımında kalmaktadır.dadaya kuşbakışı durmaktadır.geceleyin ışıkların yoğun olduğu saatlerde kastamonuya kadar görme şansına sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 148
1997 135

2000 yılında genel nüfus sayımında köyün nüfusu 120 kişi iken 2008/2009 değerlerine göre köyün nüfusu 85 kişiyle mevcuttur.2000 yılına girildiğinde hızlı bir göç oluşmuş bunun nedeni ise ekonomi açısındandır gençlerin nerdeyse tamamı büyük şehirlere göç etmiş şimdi 85 kişilik nüfusu orta yaş ve yaşlı insanlar kapsamaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi genelde hayvancılık,ormancılık ve tarımcılıkla uğraşmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağıve sağlık evi mevcut olup şu anda faaliyet göstermemektedir.yani kapalıdır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.