Okluk, Daday

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Okluk
Kastamonu in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Daday
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 37
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37860
Resmî site
[1]

Okluk, Kastamonu ilinin Daday ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının askerlerin ihtiyacı olan okların bu köyde yapıldığı için okluk olarak kalmıştır. Aslında okluk ok konulan torbanın adıdır. Ayrıca gulam askerlerinin ok ihtiyacı ve atlara konulan ok heybeleri yani ok torbaları da eskiden bu köyde imal edilmiştir. Ayrıca köyün sarnıç mahallesinde bir su sarnıcı günümüze kadar gelmiştir. Bir de bu köyde türbe mevcuttur. Her yıl yağmur duası için toplanılan bir mekandır.

Yöreye özgü yemeklerinden bir tanesi bandırma yemeğidir. Yapılışı: Tepsi tere yağ ile yağlanır, hafif ateşte ısıtılır. Saçta yapılan yufkalar ortadan kesilerek dikdörtgen şeklinde dikine tepsiye tavuk suyuna batırılarak üst üste dizilir. Dizilirken aralarına kızgın tere yağı,baharat ve tavuk eti döşenir. Daha sonra tepsi dolduktan sonra üzerine tavuk eti dizilir ve tavada kızan tere yağı gezdirilir. Tepsi hafif ateşte biraz bekletilir. Daha sonra tepsi ile servis yapılır. Yanında köy yapımı ayran ile yenilir. Afiyet olsun.

   Ayrıca bu yıl  her yıl olduğu gibi 06 MAYIS 2016 tarihinde Okluk Köyü Sarnıç Mahallesinde Köy Muhatarı Hüseyin KAYA'nın çabalarıyla  Hıdırellez kutlamaları yapılmıştır.Daday Kaymakamlığına ve Daday İlçe Müftülüğüne katkılarından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi bir borç bilir.He Yıl 6 Mayısta Sarnıç Mahalesine tüm halkı bekliyoruz.

Hıdırellez hakkında bilgiler; Hızır ve Hıdırellezin kökeni hakkında çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Bunlardan bazıları Hıdırellezin Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır. Hıdırellez Bayramı’nı ve Hızır düşünüşünü tek bir kültüre mal etmek olanaksızdır. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Balkanlar ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle belli başlı doğasal döngüler için sevinç duyulduğu görülmektedi Hızır; yaşam suyu (ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış; özellikle de baharda aramızda dolanarak, bolluk ve sağlık dağıtır.[4] Hızır bir kişiye verilen addan çok aslında bir doğasal durumu, baharla vücut bulan yaşamın tazelenmesini simgeler. Türkiye'de Hızır’a atfedilen özelliklerin bazıları:[5] Kalbi temiz, Allah'a inanan insanlara yardım eder. Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar. Dertlilere derman, hastalara şifa verir. Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar. İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder. Uğur ve kısmet sembolüdür. Mucize ve keramet sahibidir.

Türkiye'de Hıdrellez Bayramı 6 Mayıs (5 Mayıs Gecesi) tarihinde kutlanır. Bugün Hıristiyanlarca da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir; bu günü Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler St.Georges Günü olarak kutlamaktadırla Bakınız: Kur'an (Kehf Suresi: 60-82) Kur'an'da Kehf suresi'nde Musa ve bir gencin kıssası anlatılmaktadır.[6] Kehf Suresi'de dahil olmak üzere hiçbir yerde Hızır ismi geçmemektedir ancak çeşitli hadislerde bu şekilde anılmaktadır.[7][8] Olayın yaşandığı yer için "iki denizin birleştiği yer" denilmektedir. Uzun bir yolculuk yapan Musa ile yanındaki gencin beraberlerinde, yemek için getirdikleri balığın kaçması ile başlayan olay sonrasında, 65. ayette Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim öğretmiştik. denilerek Hızır olarak atfedilenden bahsedilir. Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Bu gibi yerlere bu nedenle Hıdırlık denildiği de olur.[3] Hıdrellezde baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. Bugünde kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır. Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdaleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar.Okluk Köyü Muhtarı;Hüseyin KAYA

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 53 km, Daday ilçesine 20 mesafede bulunan köy dört parça köyden oluşmaktadır. Sanıç köyü, Erizgene köyü, Pelitveren köyü, Okluk köyü.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 80
1997 76

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]