İçeriğe atla

Hasan Nazım Balaban

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hasan Nazım Balaban
Doğum1955
VatandaşlıkTürkiye
MeslekRessam

Hasan Nazım Balaban (d. 1955), Türk ressamdır.

Ünlü ressam İbrahim Balaban’ın oğludur. 1955 yılında Bursa-Seçköy, Osmangazi’de dünyaya geldi. İlkokula Seçköy, Osmangazi’de başladıkdan sonra, Bursa Setbaşı ilkokulu'nda tamamladı, İpekçilik'deki Çelebi Mehmet Ortaokulu'nu Bursa’da bitirdi.

Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Lise ve üniversite eğitimini İstanbul’da tamamladı, elektronik mühendisliği eğitimi aldı.[1] Çeşitli özel şirketlerde çalıştıktan sonra,iki arkadaşıyla birlikte makine ve otomasyon üzerine çalışan bir şirket kurdu ve 6 yıl bu işi yürüttü. Resme daha fazla zaman ayırabilmek için 1997 yılında ortaklıktan ayrıldı; o günden bu yana tamamen resimle uğraşmaktadır[2] İlk olarak1984 yılında şair Hasan Hüseyin Korkmazgil anısına İstanbul’da düzenlenen karma sergiye iki tablo ile katıldı. Bu güne kadar 80 den fazla tablo ve 100’ün üzerinde desen üretti, bu eserlerin 70 ten fazlası özel ve tüzel koleksiyonlara girmiştir.

Babası İbrahim Balaban'la ortak ve kişisel olmak üzere toplam 17 adet sergi açtı; birçok karma sergiye katıldı. Eserleri İstanbul ve Ankara'da sanat fuarlarında sergilendi.

Kendine özgü, değişik bir anlatım biçimi seçen Hasan Nâzım Balaban, somut içeriğe bağlı kalarak ürettiği resimlerinde, babasının çağdaş toplumsal çizgisini sürdürür.[3]

Zafer E. Bilgin'le beraber Balaban-Bir Ressam Yunus Emre (İbrahim Balaban için başvuru-kaynak) kitabını derledi ve yayına hazırladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]