Harşa İmparatorluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Harşa İmparatorluğu
हर्षवर्धन
Harşa Vardhan
606-647
En geniş sınırlarında Harşa'nın imparatorluğu.
En geniş sınırlarında Harşa'nın imparatorluğu.
Başkent Kanauc
Hükûmet Monarşi
İmparator  
• 606–647
Harshvardhan
Tarihçe  
• Kuruluşu
606
• Dağılışı
647
Öncüller
Ardıllar
Gupta İmparatorluğu
Gurjara-Pratihara

Harşa Vardhana (Sanskrit: हर्षवर्धन) ( 590–647), genellikle kısaca Harşa olarak bilinir. 606 ile 647 yılları arasında başkent Kanauc’tan Kuzey Hindistan’ı yöneten, Pushyabhuti Hanedanına mensup Hint imparatorudur. Prabhakara Vardhana'nın oğlu ve Rajva Vardhana'nın küçük kardeşidir. Thanesar ve daha önceden 'Doğu Pencap' olarak bilinen Haryana kralıdır. İmparatorluğu en geniş sınırlarında iken Pencap bölgesi, Gucerat, Bengal, Odişa ve Narmada Irmağının kuzeyinde kalan bütün Hint-Ganjetik ovasını kaplamaktaydı.

Kendisinden önce gelen Gupta İmparatorluğu'nun 6. yüzyılda çöküşünden sonra, Kuzey Hindistan küçük cumhuriyetlere ve Gupta yöneticileri tarafından yönetilen monarşik devletlere bölündü. Harşa daha sonradan Budizm'i kabul etmişti.[1] Pencap'tan orta Hindistan'a kadar oluşmuş küçük cumhuriyetleri birleştirdi ve bu devletlerin temsilcileri Nisan 606'daki toplanmalarında Harşa sadece 16 yaşında iken O'na mihrace (krallardan daha büyük 'Büyük Kral') sıfatını vererek kraliyet tacını giydirdiler. Harşa Kanociya'ya ait oldu.[2] Bütün kuzey Hindistan'ı kontrolü altına aldı.[3] Sağlanan barış ve refah ortamı içinde Harşa'nın sarayı uzak ve geniş bir alandan bilginleri, sanatçıları ve dinsel ziyaretçileri çeken kozmopolit bir yer durumuna geldi.[3] Çinli gezgin Xuan Zang, Hindistan'da kaldığı 13 yılın (630-643) 8 yılını Harşa'nın sarayında geçirdi. Burada çok sayıda bilgiler içeren yazılar kaleme aldığı notlarında Harşa'nın adilliğinden ve cömertliğinden uzun uzun anlatılar yaptı.[3] Xuan Zang'ın notları sayesinde günümüzde Harşa, Asoka'dan sonra ve 12. yüzyıla kadar olan yöneticiler arasında hakkında en çok bilgi sahibi olunan hükümdarlardan birisi olmuştur.


Kayknakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Brittannica Harsha". 27 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2014. 
  2. ^ RN Kundra & SS Bawa, History of Ancient and Meddieval India
  3. ^ a b c International Dictionary of Historic Places: Asia and Oceania by Trudy Ring,Robert M. Salkin,Sharon La Boda p.507