Hanbalık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hanbalık haritası

Hanbalık, Kubilay Han tarafından kurulan Yuan Hanedanı'nın başkenti idi. Günümüz Pekin şehrinin merkezinde yer almaktaydı.

Adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hanbalık'ın adı Moğolca ve Uygurca[1] han ve balık[2] ("kasaba") sözcüklerinin birleşiminden oluşmaktadır ve "Han kenti" anlamına gelmektedir. Çince adı ise Dadu (大都; "Büyük Başkent") olup aynı zamanda Moğollar tarafından da kullanılmıştır.[3][4] Marco Polo ise anılarında Cambaluc adını vermiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kin Hanedanı'nın başkenti olan Zhongdu ("Orta Başkent") 1215 yılında Cengiz Han tarafından alınarak yıkıldı. 1260 yılında Kubilay Han bölgeye yerleşti ve kentin kuzeydoğusunda yeni bir şehir kurdurdu. 1271 yılında Yuan Hanedanı'nın kurulmasıyla şehir Kubilay Han tarafından Dadu adıyla hanedanın başkenti ilan edildi.[5] Önceki başkent olan Shangdu yazlık başkent haline getirildi.

1368 yılında ilk Ming Hanedanı İmparatoru Zhu Yuanzhang tarafından başkenti Çin'in güneydoğusundaki Nanking'e taşınmasının ardından Dadu'nun adı Beiping[6] ("Sakin Kuzey") olarak değiştirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Brill, E.J. Encyclopedia of Islam, Vol. 4, pp. 898 ff.[ölü/kırık bağlantı] "Khānbāliķ". 30 Temmuz 2016 tarihinde erişilmiştir.
  2. ^ Brill, Vol. 2, p. 620[ölü/kırık bağlantı]. "Bāliķ". 30 Temmuz 2016 tarihinde erişilmiştir.
  3. ^ Rossabi, Morris, Khubilai Khan: His Life and Times, p 131
  4. ^ Herbert Franke, John K. Fairbank (1994). Alien Regimes and Border States. The Cambridge History of China. 6. Cambridge: Cambridge University Press. s. 454. 
  5. ^ The New Encyclopædia Britannica (Encyclopædia Britannica, Chicago University of, William Benton, Encyclopædia Britannica), p 2
  6. ^ Naquin, Susan. Peking: Temples and City Life, 1400-1900, p. xxxiii.