Hamitabat, Lüleburgaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 41°30′23″K 27°16′59″D / 41.50639°K 27.28306°D / 41.50639; 27.28306

Hamitabat
—  Köy  —
Kırklareli'nin Türkiye'deki konumu
Kırklareli'nin Türkiye'deki konumu
Hamitabat'nın Kırklareli'da bulunduğu yer
Hamitabat
Hamitabat

Hamitabat'ın Kırklareli'deki konumu

Koordinatlar: 41°30′23″K 27°16′59″D / 41.50639°K 27.28306°D / 41.50639; 27.28306
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Lüleburgaz
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Rakım 100 m (328 ft)
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 1.284
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0288
İl plaka kodu
Posta kodu 39750
İnternet sitesi: YerelNet

Hamitabat, Kırklareli ilinin Lüleburgaz ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını Sultan II. Abdülhamit'den almıştır. Rivayete göre 93 Harbi nedeniyle Balkanlardan ayrılmak zorunda olan Türklerin bir bölümü buraya yerleşmek için padişahtan talepte bulunmuş ve Sultan Abdülhamit de kendi adını yaşatacak bir ad koyarlarsa burada bir köy kurmalarına izin vermiştir. Bunun üzerine köyün adı Hamitabat olarak tescil edilmiştir. "Abat" veya "abad" güzel yer anlamında olup, Hamitabat "Hamit'in güzelleştirdiği yer" anlamına gelmektedir. Halen Asya'da "abad" ekiyle biten şehir adları bu rivayeti doğrular nitelikte olup, II.Abdülhamit'in Trakya'nın Türkler için iskana açılması yolundaki planı ile de uyumludur.

Köyün bu resmi adı yanında, halk arasında kullanılan bir de başka adı vardır: "Domuzorman". Domuzorman adının nereden geldiği hakkında kesin bilgi yoktur. Ancak, köyün ormanlık bir alana kurulu bulunması nedeniyle ve çevrede domuzların fazla olması nedeniyle halk arasında domuz ormanı olarak anıldığı anlatılsa da, bu adın köy sakinlerinin göç ettiği yöre ile ilgisinin olması olasılığı daha yüksektir. Zira bugün Bulgaristan sınırları içinde Varna'ya yakın bir yerde "Domuz-Orman" adında bir yer vardır ve bu yer köye göçenlerin önceden yaşadığı Varna-Filibe-Burgaz şehirlerinin çok yakınındadır. Bir başka rivayete göre de, bu bölgenin adı köy kurulmadan önce Domuz Ormanları'dır. Bu sebeple köyün Domuz Ormanı ismi ile bir ilgisi olmayıp, köy yerleşiminden önce bölgenin/ormanların ismi olarak geçmektedir.

Köyün ilk yerleşenlerinin ağırlıklı olarak, bugün Bulgaristan sınırı içinde kalan Deliorman bölgesinden oldukları ve kendilerini "gacal" diye tanımladıkları bilinir. Kullanılan lehçe (diyalekt) Gagavuz Türkçesi'ne benzer ("h" harfinin yutulması ve "ş" harfinin "j" gibi söylenmesi v.s.) Köy sakinlerinin lakaplarından, bütün Balkan coğrafyasında olduğu gibi, burada da çok çeşitli Türk boylarına mensup insanların bir arada yaşadığı sonucuna varılabilir (Çıtak, Komanlı v.b).

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kız isteme ve evlilik düğünlerinde eski gelenekler hala devam etmektedir. Sağdıç, aret (ahiretlik) gibi yakın arkadaşlıklar devam ettirilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli iline 40 km, Lüleburgaz ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 1.345
2007 1.411
2000 2.015
1990 1.860

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde modern tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Hayvansal ürünleri değerlendirip pazarlamak amacıyla kooperatif kurulmuştur.

Türkiye sınırları içerisinde doğal gazın bulunduğu yerlerden birisidir. Köyde doğal gaz ilk olarak 1970'li yıllarda bulunmuş ve ekonomiye kazandırılması amacıyla da 1983 yılında elektrik santrali kurulmuştur.[1] Ayrıca Rusya'dan gelen batı güzergahlı doğal gaz yine, Hamitabat üzerinden geçmekte ve bu hattan da doğal gaz çevrim santralı için yakıt alınmaktadır.

Köy kooperatifi tarafından sucuk fabrikası kurulmuş ve işletilmektedir. Burada yapılan sucuklar diğer köy ve ilçelere pazarlanmaktadır.

Köyde pazar kurulmakta ve köy halkı yetiştirdiği ürünleri bu pazarda satabilmektedir. Köyün sucuğu da meşhurdur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Taşımalı sistem ile çevre köylerden öğrencilerde okulda eğitim görmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol geçme parke taş olup köyde elektrik sabit telefon ve ADSL bağlantısı vardır. Köyde iki adet cami bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 Hamitabat Nazmi Uçak İlköğretim Okulu Web Sitesi