Emirali, Lüleburgaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Emirali
—  Köy  —
Kırklareli
Kırklareli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Lüleburgaz
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.056
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0288
İl plaka kodu
Posta kodu 39880
İnternet sitesi: http://www.emirali.net

söz


Emirali, Kırklareli ilinin Lüleburgaz ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi'nin kesin olarak bilinmemesine rağmen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan'a önceden yerleşmiş olan Arnavutların-Gacalların savaşın etkisinde kalarak göç etmeye başlamaları ve özellikle Trakya topraklarına yayılmaları ile kurulduğu tahmin edilmektedir.

Köy kurulduğu yıllardan itibaren Kurtuluş Savaşı'nın sonuna kadar bölgede yaşanmış olan savaşların etkisi ile çok tahribatlar yaşamış ve düşman işgali altında kalmıştır. Bölgede çok kanlı savaşlar yaşanmıştır. Bölgeye ilk gelen Arnavutlar-Gacallar bu savaşlarda çok büyük özveriler göstererek bölgelerini çok iyi savunmuş olmalarına rağmen çok sayıda kayıplarda vermişlerdir.

Köyün ilk kurulduğu yerin bugünkü mezarlığın alt tarafında olduğu söylenmektedir. Balkan harbi döneminde köy bulgar işgaline uğramış ve yakılmıştır.Bu dönemde sakızköy de bulgarların ahmetbey de ise rumların çoğunlukla yaşadığı bilinmektedir. Bulgar işgali döneminde köyde yaşayanlar Adapazarı/mekece bölgesine göç etmişlerdir. Balkan harbinin sona ermesiyle birlikte tekrar bölgeye dönenler ilk olarak ahmetbey yakınlarına yerleşmişler ve rumlar tarafından bir kış misafir edilmişlerdir. Sonrasında köy ilk önce bahçedere bölgesine kurulmuş ancak sadece bir kış sonunda bugünkü gacal mahallesi diye anılan yerleşim bölgesine göç edilerek tekrar kurulmuş ve günümüze kadar genişleyerek devam etmiştir. (kaynak kişi Abdi Dilek ) 1930'lu yıllarda Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan'dan başlayan göçlerle köyün bugünkü halini almaya başladığı bilinmektedir. Köy Bulgar ve Yunan işgali altında iken köyün ilk kurulduğu bölgede Bulgar Yunanların da yaşadıkları tahmin edilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel Trakya kültürü görülmekle birlikte zamanımızda iyice unutulmaya yüz tutmuş imece usulü yardımlaşma yöntemi halen Emirali köyünde devam etmekte olup, köyün kendine has bir kültüre sahip olmasını sağlamaktadır. Bunun örnekleri; Köy ilköğretim okulunun ihtiyaçlarını karşılayan okul aile birliği ve koruma derneği, cami yaptırma ve yaşatma derneği gibi sosyal faaliyetleri destekleyen örgütlenmeleri köyün kendi bünyesinde bulundurmasıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Lüleburgaz'ın kuzey doğusunda kurulmuştur. Kuruluş alanı çevre köylerden daha yüksekte olup kuruluş yeri ovayı andırır. Köy topraklları 20000 dönüm kadardır. Kırklareli iline 78 km, Lüleburgaz ilçesine 17 km. uzaklıktadır. Köyün 3 km. doğusunda Ahmetbey beldesi, 7 km. batısında Sakızköy beldesi, 13 km. kuzeyinde Sütlüce köyü, 15 km. güneyinde Evrensekiz beldesi bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak", tipik kara iklimi'ne sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1070
2000 1056
1997 1037

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve son yıllarda bölgede açılan tekstil fabrilkalarından elde edilen gelire dayalıdır.

Köydeki orta ve üst yaş grubu insanlar tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Genç nüfus (Erkekler Askerlik öncesi ve sonrası, yine genç kadınlar evlilik öncesi ve sonrası) köye kadar servis imkânı sağlayan fabrikalarda çalışmaktadır. Ayrıca köydeki orta yaşlı veya yaşlı insanlar; Bağkur ve Tarım sigortasından emekli olanlar ile köy dışında şehirlerde çalışarak emekli olduktan sonra köye tekrar geri dönenler emeklilik maaşları ile geçimini sağlamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu, içme suyu şebekesi,kanalizasyon sebekesi,PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı,spor kulüp bürosu,spor kulübüne gelir getiren kahvesi ve köy muhtarlık bürosunun bulunduğu bina vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Emirali- İstanbul arasında İstanbul seyahat her gün düzenli olarak 2 otobüs seferi düzenlenmektedir. Yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir.Sefer saatleri 07.00 Emirali-İst 12.00 İst.-Emirali 14.30 Emirali-İst 18.00 İst.-Emirali Cuma-Cumartesi ve Pazar günleri sefer sayısı ek seferler ile birlikte karşılıklı olarak 3, çıkmaktadır .Günlük standart 2 sefere ek olarak hafta sonları 20.30 Emirali-İstanbul 24.00 İstanbul-Emirali seferleri yapılmaktadır. İstanbul seyehatin modern otobüsleri ve köyün ilk otobusçüleri olan çakıcı ailesinin 3.kuşak torunlarının özel ilgisi ile kesintisiz internet bağlantısı olan otobüslerle istanbul komşu kapısı olmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.emirali.net