Hamamlı, Erdek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hamamlı
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Erdek
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0266
Posta kodu 10200
Resmî site
[]

Hamamlı, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında pek fazla bilgi yoktur.Kapıdağ yarımadasının üç yerli mahallesinden biridir. Kyzikos akropolü, Hamamlı mahallesi sınırları içinde bulunuyor Miletos'tan gelen göçmenler tarafından kurulduğu söylenen Kyzikos antik kenti ören yeri ilçe merkezinin 12 km. doğusunda, Bandırma yolu üzerindedir. Belkıs diye de bilinen Kyzikos antik kentinde 1902'de ilk kazılar yapılmaya başlanmış. Burada bulunan eserler Erdek Hükümet Konağı karşısındaki açık hava müzesinde sergilenmektedir. Bir kısmı da İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne götürülmüştür. Hadrianus Tapınağı'nın temelleri ve sütun parçaları günümüze ulaşabilmiştir. Ören yerinde nekropol, Roma tiyatrosu ile surlardan bir bölümün kalıntıları görülebilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Manavlar ve Çerkeslerden oluşturmaktadırlar. Hatta mahallenin 3/1'ini kapsayan mahalle tamamen Çerkes'tir ve halk arasında Çerkes mahallesi olarak bilinir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir iline110 km, Erdek ilçesine 14 km, Bandırma ilçesine 16 km uzaklıktadır.Bandırma'dan bakıldığında tam karşıdadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, ılıman Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000
1997
1990
1985

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarıma dayanmaktadır( zeytincilik ve fıstık çamı )önceleri ipek böcekçiliği ve şaraplık üzüm yetiştiriciliği yapılmasına rağmen şimdi bunlar yapılmamaktadır, bunların yanı sıra az da olsa hayvancılık yapılmaktadır.

Mahalleye yakın mevkide su fabrikası(şeker su)bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu var ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Mahallede, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Depreme son derece dayanıklı bir alt yapıya sahiptir. mahallesimüzün bir özelliği de dışarıdan çok göç almasıdır. bulunduğu yer itibarı ile erdek'in engüzel mevkiinde bulunmaktadır. mahallesimüz sağlıklı yaşam için birebirdir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]