Poyrazlı, Erdek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Poyrazlı
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Erdek
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0266
Posta kodu 10200
Resmî site
[]

Poyrazlı, eski ismi Vori,[1] Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı Paşalimanı Adasında bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu anki adı Poyrazlıdır ve Paşalimanı adasının en güzel manzarasına, denizine ve sahiline sahip olup adada en çok turistlerin ziyaret ettiği çok hoş ve bir o kadar da bakir bir mahalledir. Köy sınırları içerisinde çıkan su adanın tamamına yetecek miktardadır. Kışın otuzbeş, kırk hane olan köy yazın ikiyüzelli haneyi geçmektedir.Bu sayı kendi evi olanlar olup ayrıca genellikle pansiyonlarda kalmayı tercih eden özellikle mutaasıp ailelerinde tatil yaptığı bir yerdir.Mahallede sağlık ocağı olmamakta ancak hertarafta olduğu gibi haftada bir gün aile hekimi köye gelmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy eski bir yerleşim yeridir. Osmanlı zamanında mahallede Rumlarla Türkler bir arada yaşamışlar. Mahallenin eskı ismi Vori olup daha sonra POYRAZLI ismi verilmistir. Mübâdele döneminde mahallesi terkeden Rumların yerine Bosnadan Boşnak, Selanikten Pomak, Giritten Giritli ve Kosovadan Arnavut aileler köye yerleşmişlerdir. Bu nedenle köy halkı değişik kültürlerin bir araya gelmesiyle her tarafta olmayan zengin bir kültüre sahip olmuştur. Boşnakların Havvam pita isimli yemegi, Giritlilerin Askiliburos isimli yemegi meşhurdur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir ili Erdek ilçesine 120 Km Erdek'ten yaklaşık 12 deniz mili uzaklıktadır.Erdek'ten deniz yoluyla yaklaşık bir saatlik yolculuk yapılarak varılacak mesafededir.Yaz sezonunda Erdek'ten adaya haftanın yedi günü sabah,öğlen ve akşam olmak üzere üç gemi gidip gelmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, ılıman Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000
1997
1990
1985

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu var ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Mahallede, içme suyu şebekesi vardır.Her evde şebeke suyu bulunmaktadır. Kanalizasyon şebekesi yoktur.(Hangi mahallede varsa?) PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.PTT ve Sağlık hizmeti iki Km mesafede bulunan adanın merkez mahallesi olan Paşalimanı Mahalleninden alınmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]