Haluk Karamağaralı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Prof. Dr. Osman Haluk Karamağaralı (d. 1923 - ö. 29 Ocak 2009) Türk sanat tarihçisi, arkeolog, akademisyen.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat'ta doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin Arkeoloji Bölümü'nde öğrenim gördü. Öğrencilik yıllarında Türkçü derneklere katıldı. 1947 yılında 5 sayı çıkarılabilen Kürşad adlı Türkçü derginin sahip ve yazı işleri müdürü idi. 1951 yılında kurulan Türk Milliyetçiler Derneği'nin kurucu genel başkanlığını yaptı. Ülkücü Öğretmenler Derneği'nin genel merkez üyeliğini yaptı. Daha pek çok milliyetçi kuruluşta yer aldı.

Üniversitede öğrenimini tamamladıktan sonra bir süre Ankara Etnoğrafya Müzesi'nde çalıştı. 1950'de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Sanatları Tarih Kürsüsü'ne asistan olarak girdi. İlahiyat fakültesi'nde profesörlük ünvanını aldıktan sonra Gazi Üniversitesi'ne İslam Tarihi Mimarisi öğretim üyesi olarak geçti. Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü başkanlığı yaptı. Meslek hayatı boyunca pek çok arkeoloji kazıda yönetici olarak görev yaptı. Özellikle eşi ile birlikte Eski Ahlat Şehrinde yürüttüğü kazılar ile yörenin tarihini aydınlatmaya katkıda bulundu.

İki evliliğinden iki kız evlat sahibi olmuştur. İlk evliliğinden olan psikolog Türkan Karamağaralı ve meslektaşı Beyhan Yörükhan ile 1966 yılında yaptığı evliliğinden olan sanat tarihçisi Cemile Nakış Karamağralı'nın babasıdır.

29 Ocak 2009 günü hayatını kaybetti. Cenazesi Ankara'da Karşıyaka Mezarlığı'na toprağa verildi. Vefatından kısa bir süre önce adı, doğum yeri olan Yozgat'ta Sanayi Caddesi, Toki yolunda bir caddeye verildi.