Halklar Tapınağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mesih Havarileri Halklar Tapınağı (İngilizce: The Peoples Temple of the Disciples of Christ) ya da yaygın bilinen kısa adıyla Halklar Tapınağı (Peoples Temple), Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkan yeni dinî hareketlerden birisiydi. 1955 yılında Jim Jones tarafından Indianapolis'te kurulmuştur. 1978 yılında müritlerin toplu intiharı ve işlenen cinayetler nedeniyle genellikle yıkıcı bir kült olarak görülür. Hristiyanlık inancının komünist ve sosyalist ideolojiyle, ırk eşitliğine vurgu yapılarak birleştirildiği tapınağın bu özelliği siyahları kendine çekmiş, tapınağın müritlerinin yaklaşık %70'ini siyahlar oluşturmuştur.

Tapınak dünyada en çok, 18 Kasım 1978 tarihinde Guyana'daki Jonestown adlı yerleşim yerinde yaşanan siyanürle toplu intihar ve toplu cinayet olayı ve ABD Kongre üyesi Leo Ryan ile beraberindeki ziyaret heyetinin Port Kaituma'daki uçak pistinde katledilmesi olayıyla bilinmektedir.[1] 276'sı çocuk olmak üzere toplam 918 (tapınağın Georgetown'daki karargahında aynı gece ölen dört kişi dahildir) kişinin öldüğü olay, 11 Eylül saldırılarına kadar, kasıtlı bir eylemde gerçekleşen en büyük Amerikan sivil kaybı olarak tarihte yer almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Jonestown: Guyana ponders massacre site's future" (İngilizce). BBC. 18 Kasım 2011. 5 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2020.