Halil Ağar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Halil Ağar (1920, Besni - 13 Aralık 2004), Türk siyasetçi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Ankara Defterdarlığı Kâtipliği, Serbest Avukatlık, Çiftçilik, Muş, İslahiye Hâkim Yardımcılıkları, Mardin, Malatya, Gaziantep Cumhuriyet Savcı Yardımcılıkları, Ceyhan Sulh Hâkimliği, Osmaniye, İskenderun Cumhuriyet Savcılıkları, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Danışmanlığı, Cumhuriyet Senatosu Adıyaman Üyeliği (15 Ekim 1961 - 2 Haziran 1968) ve 4.(XV.) ve 5.(XVI) Dönem Adıyaman Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve altı Çocuk babasıdır.[1]

1961 yılında Yeni Türkiye Partisi'nden Cumhuriyet Senatosu Adıyaman Üyeliğine seçilmiştir. Daha sonra YTP'den istifa ederek, Adalet Partisi'ne geçmiş, ardından 1973 ve 1977 yılında yapılan seçimlerde TBMM'ye 4.(XV.) ve 5.(XVI.) Dönem Adıyaman milletvekili olarak seçilmiştir. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından siyaseti bırakmıştır. 13 Aralık 2004 yılında Ankara'da vefat etmiş, 14 Aralık 2004'te Adıyaman'ın Besni İlçesi'nde toprağa verilmiştir. Avşar boyuna mensuptur.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk milletvekillerinden Reşit Ağa'nın torunudur. Reşit Ağa Gaziantep ve Malatya olmak üzere ölümüne kadar 5 dönem milletvekilliği yapmıştır. Reşit Ağar, Avşar boyuna mensup olup yörenin büyük aşiretlerinden Hüveydilerin lideri idi. Daha sonra oğlu Sait Ağar XI.dönem Adıyaman milletvekili seçilmiştir. Halil Ağar siyaseti bıraktıktan sonra ölümüne kadar babasından kalan geniş arazilerde çiftçilikle uğraştı. 2011 seçimlerinde torunu Sadık Burak Gelir Adıyaman MHP listesinden 1. sırada Adıyaman milletvekili adayı olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]