İçeriğe atla

Haçiko

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Hachikō sayfasından yönlendirildi)
Hachikō
Hachikō'nun fotoğrafı
Doğum10 Kasım 1923(1923-11-10)
Ōdate, Akita, Japonya
Ölüm8 Mart 1935 (11 yaşında)
Shibuya, Tokyo, Japonya
Defin yeriUlusal Doğa ve Bilim Müzesi, Tokyo

Haçiko (Japonca:忠犬ハチ公 romanize:Hachikō,10 Kasım 1923 - 8 Mart 1935), Akita iline bağlı Ōdate'de doğan, ölünceye kadar sadakatle bağlı olduğu sahibini her gün işe giderken bindiği metro istasyonu olan Shibuya Metro İstasyonu'nun kapısında bekleyen Akita cinsi köpek.

1924 yılında Tokyo Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde görev yapan Japon profesör Dr. Hidesaburo Ueno, küçük bir köpek yavrusu bulur. Profesör Ueno, köpeğe Japoncada "sekizinci" anlamına gelen Haçiko adını vermiştir. Safkan akita cinsi beyaz bir erkek olan Haçiko, her sabah üniversiteye gitmek için evden metroya kadar yürüyen sahibine eşlik ederdi. Metronun dış kapısına kadar getirdiği sahibini uğurladıktan sonra da eve dönerdi. Çok geçmeden, bir akşam üniversite dönüşünde metronun çıkışında profesör Haçiko'yu kendisini beklerken görmüş ve çok şaşırmıştır. Bu akıllı köpek, sahibinin eve dönüş saatlerini hesaplayarak ve aynı yolu kullanacağını düşünerek metronun önüne gitmişti.

Ondan sonraki bir yıl boyunca, Haçiko her sabah sahibini metroya kadar götürdü, her akşam iş çıkışında da metronun önünde karşıladı. Hiç saatini şaşırmadı.

Ama bir akşam metrodan profesör çıkmadı. Haçiko gözleri metronun kapısında gece boyunca bekledi. Bir sonraki akşam profesör yine yoktu. Üçüncü akşam da metrodan yine çıkmadı. Üniversite'de kalp krizi geçiren profesör ölmüştü.

Haçiko her akşam ''sahibim metrodan gelecek'' diye inatla bekledi. Haftalar, aylar boyunca her akşam Tokyo metrosunun Shibuya İstasyonu'nun kapısına gitti. Haçiko tam 9 yıl boyunca sahibinin gelmesini bekledi. 8 Mart 1935'te, 11 yaşındayken metronun kapısında vefat etti.

Bugün Tokyo'ya gidenlerin Shibuya İstasyonu’nun kapısında karşılaştığı köpek heykeli Haçiko'dur. Japonlar, sadakat ve insan-hayvan ilişkisinin sembolü olarak ölümünden hemen sonra 9 yıl boyunca sahibini beklediği yere Haçiko'nun heykelini dikmişlerdir.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra da unutmadılar ve savaş sırasında tahrip olan heykelin yerine 1948'de yenisini diktiler. Çok sevdiği sahibiyle Haçiko’nun mezarı yan yanadır. Bugün Shibuya İstasyonu'nun o kapısı Haçiko çıkışı olarak biliniyor ve Tokyo'nun en önemli buluşma merkezlerinden biridir. Her yıl Haçiko'nun ölüm yıldönümü olan 8 Mart gününde birçok hayvansever heykelin önünde buluşurlar.

Haçiko'nun hikâyesi 1987 yılında bir Japon filmine de konu oldu. Türkiye'de de Japon Filmleri Festivali'nde gösterildi. 70 yıl önce yaşamış bu köpeğin hikâyesinin Hollywood versiyonu da çekildi ve Haçiko'nun sahibi Profesör Ueno’yu Richard Gere canlandırdı.[1][2][3]

Haçiko ile benzer biçimde simgeleşen bir diğer örnek de Greyfriars Bobby adındaki İskoçya'da yaşamış bir köpektir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Heykeli dikilen bir köpeğin hikâyesi 1 Mart 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.,Hürriyet,5 Haziran 2009
  2. ^ Gerçek Bir Sadakat Filme Uyarlandı 28 Aralık 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., HAYTAP, 2 Şubat 2010
  3. ^ Hachikō 12 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., İngilizce Vikipedi

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]