Haçiko

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hachikō
Faithful Dog Hachiko Photo.png
Hachikō'nun resmi
Doğum 10 Kasım 1923(1923-11-10)
Ōdate, Akita, Japonya
Ölüm 8 Mart 1935 (11 yaşında)
Shibuya, Tokyo, Japonya
Defin yeri Ulusal Doğa ve Bilim Müzesi, Tokyo

Haçiko (Japonca:忠犬ハチ公 romanize:Hachikō,10 Kasım 1923 - 8 Mart 1935), Akita iline bağlı Ōdate'de doğan, ölünceye kadar sadakatle bağlı olduğu sahibini her gün işe giderken bindiği metro istasyonu olan Shibuya Metro İstasyonu'nun kapısında bekleyen Akita cinsi köpek.

1924 yılında Tokyo Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde görev yapan Japon profesör Dr. Hidesaburo Ueno, küçük bir köpek yavrusu buldu. Profesör Ueno, köpeğin adını Japoncada "sekizinci" anlamına gelen Haçiko adını koydu. Safkan akita cinsi beyaz bir erkek olan Haçiko, her sabah üniversiteye gitmek için evden metroya kadar yürüyen sahibine eşlik etti. Metronun dış kapısına kadar getirdiği sahibini uğurladıktan sonra da eve döndü. Çok geçmeden bir akşam üniversite dönüşünde metronun çıkışında profesör Haçiko'yu kendisini beklerken gördü ve çok şaşırdı. Bu akıllı köpek sahibinin eve dönüş saatlerini hesaplayarak ve aynı yolu kullanacağını düşünerek metronun önüne gitmişti.

Ondan sonraki bir yıl boyunca, Haçiko her sabah sahibini metroya kadar götürdü, her akşam iş çıkışında da metronun önünde karşıladı. Hiç saatini şaşırmadı.

Ama bir akşam metrodan çıkmadı profesör. Haçiko gözleri metronun kapısında gece boyunca bekledi. Bir sonraki akşam yine yoktu profesör. Üçüncü akşam metrodan yine çıkmadı. Üniversite'de kalp krizi geçirip ölmüştü profesör.

Haçiko her akşam ''sahibim metrodan gelecek'' diye inatla bekledi. Haftalar, aylar boyunca her akşam Tokyo metrosunun Shibuya İstasyonu'nun kapısına gitti. Haçiko tam 9 yıl boyunca sahibinin gelmesini bekledi. 8 Mart 1935'te, 11 yaşındayken metronun kapısında öldü.

Bugün Tokyo'ya gidenlerin Shibuya istasyonunun kapısında karşılaştığı köpek heykeli Haçiko'dur. Japonlar, sadakat ve insan-hayvan ilişkisinin sembolü olarak ölümünden hemen sonra 9 yıl boyunca sahibini beklediği yere Haçiko'nun heykelini diktiler.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra da unutmadılar ve savaş sırasında tahrip olan heykelin yerine 1948'de yenisini diktiler. Çok sevdiği sahibiyle mezarları yan yanadır. Bugün Shibuya İstasyonu'nun o kapısı Haçiko çıkışı olarak biliniyor ve Tokyo'nun en önemli buluşma merkezlerinden biridir. Her yıl Haçiko'nun ölüm yıldönümü olan 8 Mart gününde birçok hayvansever heykelin önünde buluşurlar.

Haçiko'nun hikâyesi 1987 yılında bir Japon filmine de konu oldu. Türkiye'de de Japon Filmleri Festivali'nde gösterildi. 70 yıl önce yaşanmış bu köpek hikâyesinin Hollywood versiyonu da çekildi ve Haçiko'nun sahibi Profesörü Richard Gere canlandırdı.[1][2][3]

Haçiko ile benzer biçimde simgeleşen bir diğer örnek de, Greyfriars Bobby adlı İskoçya'da yaşamış bir köpektir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Heykeli dikilen bir köpeğin hikâyesi 1 Mart 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.,Hürriyet,5 Haziran 2009
  2. ^ Gerçek Bir Sadakat Filme Uyarlandı 28 Aralık 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., HAYTAP, 2 Şubat 2010
  3. ^ Hachikō 12 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., İngilizce Vikipedi

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]