H. L. Mencken

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Henry Louis Mencken
Amerikalı yazar, eleştirmen ve gazeteci.
Doğum12 Eylül 1880
Baltimore, Maryland
Ölüm29 Ocak 1956
Baltimore, Maryland
Tanınma nedeniBaltimore bilgini

Henry Louis Mencken (d. 12 Eylül 1880 Baltimore, Maryland – ö. 29 Ocak 1956), Alman asıllı Amerikalı gazeteci, denemeci, dergi editörü, yazar ve Amerikan kültürü eleştirmeni. Baltimore bilgini olarak da bilinen Mencken, ABD'de döneminin en etkili yazarlarından biri olarak kabul edilir.

1919 yılında filoloji alanında yayınladığı The American Language adlı kitap onun ilk eseriydi. Böylece yazarlık hayatına adım atan Mencken, daima hiciv dolu ve alaycı eserlere imza attı. Amerikan kültürü ve Hristiyanlığı yeren yazılarının yanı sıra yaratılışçılık, Tanrının varlığı, popülizm ve bağnazlık gibi konular üzerinde sık sık durarak keskin eleştirilerde bulundu. Henry Louis Mecken, temsilî demokrasi uygulamasına karşı çıkmıştır. Alman asıllı olan Mencken, savaş sırasında Alman sempatizanlığını ortaya koydu. Sıkı bir Nietzsche hayranı olan Mencken, din konusunda sivri eleştirilerde bulunan bir ateistti. Ona göre din bir yığın çöpten daha fazla saygıyı hak etmiyordu.

Mencken, henüz dokuz yaşında iken okuduğu, Mark Twain'e ait olan Huckleberry Finn'in Maceraları adlı romanı hayatındaki en muhteşem olay olarak tanımladı. Sonrasında kendini okumaya verdi ve bir yazar olma kararını aldı. Okuduğu kitaplar neticesinde Thomas Henry Huxley, Rudyard Kipling ve Shakespeare'e karşı büyük bir hayranlık beslemeye başladı. Tüm bunların yanı sıra fotoğrafçılık ve kimya ile ilgilenmeye başladı. Müzikle de ilgilenen Mencken, piyano çalar ve Brahms, Beethoven, Mozart, Haydn ve Bach gibi önemli isimlerin eserlerini sık dinlerdi.

İlk meslek deneyimini genç yaşta, babasının puro fabrikasında çalışarak edindi. Burada 3 yıl çalışsa da pek memnun olmadığı bu işi bıraktı. Mencken, Amerikalı ünlü gazeteci Charles H. Grasty için The Baltimore Sun'da çalışmıştır. Bu dönemde bir yandan din, kültür diğer yandan politikacıları eleştiren Mencken, politikacılar için : "Politikacıların içerisindeki halk ruhu, hırsızların ve sokak serserilerinin sahip olduğu halk ruhundan fazla değildir. Politikacıların amacı, her zaman kendi özel avantajlarını artırmak ve bunun için ellerindeki çok büyük güçleri kullanmaktır." demiştir.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]