Hırvatistan-İran ilişkileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hırvatistan-İran ilişkileri ilişkileri
Haritada gösterilen yerlerde Croatia ve Iran

Hırvatistan

İran

Hırvatistan ve İran'ın, 18 Nisan 1992 yılından bu yana ikili ilişkileri bulunmaktadır. İran yeni bağımsızlığını kazanan Hırvatistan'ı tanıyan yedinci ülke olmuştur. Hırvatistan'ın Tahran'da bir büyükelçiliği bulunmaktadır. İran'ın ise Zagreb'te büyüklçiliği ve kültür merkezi bulunmaktadır.

Hırvatistan'ın milli petrol şirketi INA, İran'ın Erdebil Eyaleti'nde aktif olarak çalışmaktadır. İran Başbakanı Hasan Habibi 1995 yılında Hırvatistan'ı ziyaret etmiştir. Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesić 2001 yılında İran'a 3 günlük bir devlet ziyareti düzenlemiştir.

İlişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

İran başkan yardımcısı Hassan Habibi 1995 yılında Hırvatistan'ı ziyaret ederken, İran Cumhurbaşkanı Mohammad Khatami 2005'te Zagreb'i ziyaret etti.[1] Hırvatistan cumhurbaşkanı Stjepan Mesić 2001'de İran'a üç günlük bir devlet ziyaretinde bulundu.[2] Hırvatistan cumhurbaşkanı Stjepan Mesić'in 2001 yılında İran'a üç günlük bir devlet ziyareti gerçekleşti. 2008'de İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad iki ülkenin ilişkilerini belirledi.[kaynak belirtilmeli] Hırvatların olası İran menşei nedeniyle kültürleri ve tarihi paylaştıkları için bu ilişkileri güçlendireceklerdi. Aynı yıl Hırvat ulusal petrol şirketi INA, Erdebil Eyaletinde faaliyete geçti.[3]

Ekim 2011'de üst düzey bir İran meclis heyeti Hırvatistan'ı ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Ivo Josipović ve Dışişleri Bakanı Gordan Jandroković ile bir araya geldi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "HRVATSKI SPOMENAR-Timeline". 3 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2020. 
  2. ^ "İran ve Hırvatistan İşbirliğini Artırma Sözü". 6 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2020. 
  3. ^ Hırvatistan İran'la tam işbirliği için hazırlandı 14 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Tehran Times