Häfele

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Häfele
Hafele logosu
Slogan Finding Better Ways
Kuruluş 1923
Kurucu Adolf Häfele ve Hermann Funk
Alan Mobilya Aksesuarları ve Kapı Donanımları
Ana sayfa http://www.hafele.com.tr

Häfele’nin faaliyetleri 1923 yılında Adolf Häfele ve Hermann Funk tarafından Almanya’nın Württemberg bölgesinde bulunan Aulendorf kasabasında, marangoz atölyelerine hizmet veren, “Hırdavat ve El Aletleri Endüstrisi İçin Ürünler” adında bir mağazanın açılmasıyla birlikte başlar.

1983 yılında mobilya sektörüne katkısı büyük olan bir icada imza atarlar. Häfele Bağlantı Elemanları Geliştirme Departmanı, “merkezi çektirme” esasına dayanan bir mobilya bağlantı elemanı olan “Minifix”i icat eder, geliştirir ve üretir. Bu icat bağlantı elemanları alanında bir çığır açar. Minifix sayesinde mobilyalar sıkı ve yüksek emniyetle bağlanır. Bu icat dünya mobilya üretimi ve satışında, demonte mobilyaların kolayca montajını sağlamasıyla büyük bir fark yaratır.

1996 yılında da Merkez ofis binasına giden caddenin adı Nagold Belediye Başkanı tarafından “Adolf Häfele Caddesi” olarak değiştirilir.

Häfele Kataloğu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1974 yılında “Der Große Häfele” kataloğu, 4 yıllık analiz ve araştırmaların sonucunda Almanca olarak basılır. Bu katalog mobilya sektöründe, mobilya bağlantı elemanları konusunda düzenlenen en kapsamlı referans kitabı haline gelir. Katalogda 25.000 ürün sunulur ve dünya çapında 60.000 kopya dağıtılır.

1973 yılında bu kataloğun İngilizcesi (The Complete Häfele), İspanyolcası (El Gran Häfele) ve Fransızcası da (Le Grand Häfele) basılarak ve dünya çapında dağıtımları gerçekleştirilir.

“Der Große Häfele” Kataloğu, ilk defa 1996 yılında “Mobilya Donanımları” ve “Mobilya Aksesuarları” olarak ikiye ayrılarak basılır. Bu kataloglarda 30.000 ürün sunulur ve dünya çapında 220.000 kopyası dağıtılır. Kataloğun bu yeni baskısı için 850 ton kâğıt, 80 ton karton ve 5 ton renk kullanılır. Tüm kataloglar üst üste yerleştirildiği takdirde toplam yükseklik 15 km’yi aşar!