İçeriğe atla

Guillelmus Apuliensis

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Guillelmus Apuliensis, Normanların vakainüvisidir. Latince ve altı ayaklı dize biçiminde yazdığı Gesta Roberti Wiscardi ("Robert Guiscard'ın Eylemleri"), Güney İtalya'nın Normanlar tarafından fethinin ama özellikle Puglia Dükü Robert Guiscard'ın (h. 1059-1085) kariyerinin ana çağdaş kaynağıdır.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Normanlar tarihini yazmadan önce Guillelmus'ın hayatı hakkında çok az şey bilinmektedir. İtalya'daki Normanlar'ın diğer iki önemli vakainüvisi Amato di Montecassino ve Goffredo Malaterra'nın aksine, Guillelmus'un çalışmalarında dini referansların göreceli eksikliği muhtemelen onun bir din adamı olmadığını gösterir.[1] Tarihteki Lombard karakterlerine yaklaşımının çağdaşı Norman meslektaşlarına göre daha sempatik olması, muhtemelen Guillelmus'ın Norman değil ama Lombar olduğunu gösterir.[2]

Guillelmus'un çalışmasını adadığı ve muhtemelen onun sarayının bir üyesi olduğu Ruggero Borsa'ya ait sikke.

Gesta Roberti Wiscardi[değiştir | kaynağı değiştir]

Guillelmus, Gesta Roberti Wiscardi isimli şiirini muhtemelen 1097 ile 1099 arası bir zaman yazmıştır, 1097’de Anadolu’daki Haçlıların mücadelesini not eder, ancak 1099'da Kudüs düşüşünü yazmaz.[3] Şiir, Dük Robert Guiscard'ın oğlu Dük Ruggero Borsa'ya adanmıştır, Robert Guiscard'ın sarayının üyesi olduğunu ima eder. Kendisi ile aynı dönemden diğer iki Norman vakainüvisi Amato di Montecassino ve Goffredo Malaterra'nın çalışmalarından daha çok, Guillelmus'un çalışması Robert Guiscard'a bir övgüdür, bu da Ruggero'nun babasının unvanlarına yönelik iddiasını güçlendirmek için görevlendirdiği anlamına gelebilir.[4]

Edisyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wolf, Kenneth Baxter (1995). Making History: The Normans and their Historians in Eleventh-Century Italy. Philadelphia: University of Pennsylvania Press. ss. 124-5. 
  2. ^ Wolf, Kenneth Baxter (1995). Making History: The Normans and their Historians in Eleventh-Century Italy. Philadelphia: University of Pennsylvania Press. ss. 126-8. 
  3. ^ Wolf, Kenneth Baxter (1995). Making History: The Normans and their Historians in Eleventh-Century Italy. Philadelphia: University of Pennsylvania Press. s. 123. 
  4. ^ Wolf, Kenneth Baxter (1995). Making History: The Normans and their Historians in Eleventh-Century Italy. Philadelphia: University of Pennsylvania Press. s. 124.