Guild Wars

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Guildwars
Geliştirici ArenaNet Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı NCSoft
Yapımcı ArenaNet
Tasarımcılar Mike O'Brien
Patrick Wyatt
Jeff Strain
Platform Microsoft Windows
Çıkış 28 Nisan, 2005 (Prophecies)
28 Nisan, 2006 (Factions)
27 Ekim, 2006 (Nightfall)
31 Ağustos, 2007 (Eye of the North)
Tür CORPG
Mod Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Guild Wars Prophecies olarak da bilinen Guild Wars Güney Kore oyun yayımcısı olan NCsoft'un yan kuruluşu olan ArenaNet tarafından yaratılmış olan bir Rekabetçi Online Rol Yapma Oyunu'dur (CORPG). Serinin ilki olan Guild Wars'u Factions ve Nightfall ve The eye of the North paketleri takip etti.

Guild Wars 2 yoldadır. Oyunu oynamak için herhangi bir sürümden başlayabilirsiniz. Her sürümde önceki sürüme ek olarak yeni skiller, haritalar ve karakterler vardır. Aylık ücret istemez, oyunu satın almanız yeterli veya internetten direkt cd-key satın alabilirsiniz. Bu nedenle WoW un aylık ücretini ödeyemeyecekler için en güzel alternatiftir. Oyunu denemek isterseniz ücretsiz 10 saatlik deneme cd-key'i alabilirsiniz.

Oyunda, 6 tane Core(Çekirdek-Tüm sürümlerde ortak), Factions ve Nightfall ile gelenler dahil olmak üzere 10 çeşit karakter sınıfı vardır. Bunlar Warrior, Ranger, Monk, Elementalist, Necromancer, Mesmer, Assassin(Factions), Ritualist(Factions), Dervish(Nightfall) ve Paragon(Nightfall)'dur. Oyuncu bu sınıflardan birisini temel, diğerini de yardımcı olarak seçer. Örneğin Warrior olup da healing yapmak isteyen bir oyuncunun Warrior/Monk şeklinde seçim yapması gibi... Temel sınıf giyilecek zırhın türünü ve o zırha takacağınız büyülü eşyalar konusunda belirleyicidir. Fakat yardımcı sınıfın silahlarını kullanma konusunda bir sınırlama yoktur.

Maksimum seviye(level) 20'dir. Questler level atlamanın ve skill'leri kullanıma açmanın en kolay yoludur. Diğer playerlarla ya da NPC savaşçılarla da questleri tamamlayabilirsiniz. Level 20 olmak fazla vaktinizi almaz ama asıl ustalık gerektiren "unvan"'ları(title) kazanmak, yeteneğinize göre oldukça vaktinizi alabilir. Bir oyuncunun seviyesini göstermesi konusunda "unvan" asıl faktördür(unvanınızın olmaması kötü bir oyuncu olduğunuz anlamına gelmez ama iyi bir unvan kazanmışsanız iyi bir oyuncusunuz demektir.)

PvP(Player vs. Player) sistemi dengelidir. Hiçbir sınıfın diğerine üstünlüğü yoktur(Savaşçı okçuyu, okçu büyücüyü, büyücü savaşçıyı keser gibi basit bir üçleme veya abartılmış bir karakter sınıfı yoktur. En çok oynayan ya da en çok parası olan değil, o an için en iyi oynayan galiptir. Birçok skill olmasına rağmen savaşlarda en fazla 8'li skill kombinasyonlarını kullanabilirsiniz(Savaştan önce kullanacağınız 8 skill'i seçersiniz ve savaşta sadece onları kullanabilirsiniz). PvP'de galip gelebilmek için para kazanmanıza ve item almanıza gerek yoktur. Guild Wars'da paraya diğer oyunlarda olduğundan daha az ihtiyaç duyulur. Kontrollü bir takımınız ve stratejiniz varsa kazanabilirsiniz. 4v4, 8v8, GvG(Guild vs Guild) gibi takım oyunu ağırlıklıdır. Ayrıca Hero Battle dediğimiz 1v1 sistemide vardır ancak yine 4 kişilik takımlar halinde birisi siz diğer üçü hero(kahraman) oluyor.