Grimm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Grimm
TürKorku
Fantastik
Gizem
Polisiye
Proje tasarımcısıStephen Carpenter
David Greenwalt
Jim Kouf
BaşrolDavid Giuntoli
Russell Hornsby
Bitsie Tulloch
Silas Weir Mitchell
Sasha Roiz
Bree Turner
Reggie Lee
James Frain
Claire Coffee
Açılış müziğiGrimm Theme
BesteciRichard Marvin
Ülke ABD Portland, Oregon
Sezon sayısı6
Bölüm sayısı119
Yapım
Yönetici yapımcıNorberto Barba
Jim Kouf
David Greenwalt
Sean Hayes
Todd Milliner
YapımcıSteve Oster
Stephen Welke
(associate prod.)
KurgucuChris G. Willingham
MekânAmerika Birleşik Devletleri
Görüntü yönetmeniClark Mathis
KameraÇoklu kamera
Gösterim süresi43 dakika
Dağıtımcı firmaNBC Universal Television Distribution
Yayın bilgileri
KanalAmerika Birleşik Devletleri NBC
Yayın tarihi28 Ekim 2011 (2011-10-28) - 31 Mart 2017 (2017-03-31)
DurumuSona erdi.

Grimm dizisi ABD'de NBC kanalında yayınlanmaktadır.Reytingleri yüksek gelmiş ve dizinin ortalarında 2.Sezon hakkını almıştır. Türkiye'de 6 Nisan 2013'ten itibaren Sinema TV Aksiyon kanalında yayınlanmaktadır. Dizi 5 nisan 2016'da 6.sezon onayı almıştır. 22 Nisan 2016 günü, 6.sezonun sadece 13 bölüm süreceği açıklanmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Portland polisi Nick Burkhardt birçok korkunç olay yeri görmüş olmasına rağmen, görmeye başladığı tuhaf görüntülere hazırlıksız yakalanır; Nick görünüşte gayet normal olan insanların bir anda korkunç canavarlara dönüştüklerini görmektedir. Hayattaki tek akrabasının ziyaretiyle gerçeği öğrenen Nick doğaüstü yaratıkları görebilme yeteneğini ailesinden miras almıştır. Bir “Grimm” olarak, insanlarla mitolojik varlıklar arasındaki dengeyi korumakla görevlidir. Değişmiş “Büyük Kötü bir Kurt” (Blutbad) olan Monroe en yakın dostu ve ortağı olur.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Nick Burkhardt[değiştir | kaynağı değiştir]

Hem Dedektif hem de Grimm'dir. İlk zamanlarda gördüğü değişik şeyleri ilk başta anlamamıştır ve delirdiğini düşünmeye başlamıştır fakat Marie teyzesinin gelmesi ile olayları aydınlanmaya başlamıştır.Ataları gibi kendisinin de bir Grimm olduğunu öğrenmiştir. Juliette ile nişanlıdır.

Hank Griffin[değiştir | kaynağı değiştir]

Nick'in ortağıdır.Nick'in bir Grimm olduğunu bilmemektedir sezon finalinin sonlarına doğru bir Hexenbiest olan Adalind'in grimm'i yakalamak için Hank'ı kendine kara büyüyle aşık etmiştir fakat Nick Adalind'i Grimm kanıyla öldürmüş ve kara büyü çözülmüştür.

Eddie Monroe[değiştir | kaynağı değiştir]

Blutbad türünden bir Wesen'dır. Nick'le bir olay ortasında tanışmıştır ve Marie teyzenin ölümünden sonra Nick'e Grimm'lik ve Wesen'lar hakkında bilgi vermekte ve yardım etmektedir. Ayrıca bir saat tamircisi ve saat koleksiyoncusudur.

Juliette Silverton[değiştir | kaynağı değiştir]

Nick'in sevgilisidir. Ayrıca bir veterinerdir ve Nick'in Grimm olduğunu en geç öğrenenlerden biridir. Adalind'in kedisi kendisine saldırdıktan sonra çok zor anlar yaşamıştır.

Yüzbaşı Sean Renard[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Wesen kraliyet ailelerinden birinin gayrı meşru prensidir. Nick'in grimm olduğunu bilmektedir ve onu başlarda kendi amaçları doğrultusunda kullanmak istese de sonradan ona yardımcı olur. Ayrıca gayrı meşru bir prens olduğundan kraliyet aileleri arasında çok büyük söz hakkı bulunmamaktadır. Aynı zamanda anneside bir Hexenbiest dir.

Çavuş Wu[değiştir | kaynağı değiştir]

Polis Departmanında çavuştur. Olayları genellikle ilk o incelemektedir. Adalind'in Hank için yaptığı kara büyülü kurabiyelerden yemiş ve ölümün eşiğine gelmiştir fakat Rosalee ve Monreo sayesinde iyileştirilmiştir.

Adalind Schade[değiştir | kaynağı değiştir]

Hexenbiest türünden bir Wesen'dır. Avukattır ancak her ne kadar masum kurban gibi gözükmeye çalışsa da Marie teyzeyi öldürmeye çalıştığını Nick hatırlayınca Adalind'in peşine düşer ve güçlerini elinden alır. Adalind ilerleyen bölümlerde kraliyet ailesiyle yakınlaşmaya ve güçlerini geri almaya çalışır. Ve İlerleyen bölümlerde güçlerini geri alır. Prens'ten (Sean Renard) bebeği olur ancak direnişe teslim edilir. Ayrıca Grimm'in (Nick burkhardt) güçlerini elinden alan bir büyü yapar ve. Nick'in güçlerini elinden almak için onunla yatmış ve Nick'ten bir çocuğu olmuştur adı ise Kelly'dir.

Eric Renard[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Wesen kraliyet ailelerinden birinin prensidir.Ailede çok büyük söz hakkı vardır Eric, yarı kardeşi Sean Renard'ı sever ve aileye katılması konusunda isteklidir.

Eric, çok zeki ve son derece korkulan bir adam; hatta kendi üvey kardeşi Sean Renard bile ondan korkuyor. Eric, sonradan kendisini öldü göstererek direnişi imha edecektir.

Rosalee Calvert[değiştir | kaynağı değiştir]

Fuchsbau türünden bir Wesen'dır. Wesen eczacısıdır ve Monroe ile evlidir. Nick'e Monroe ile birlikte davalarda yardım etmektedir. Baharatçı dükkanında çoğu Wesen sorununun tedavisi bulunmaktadır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]