Grand Theft Auto: Vice City çeteleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Grand Theft Auto: Vice City, Rockstar Games tarafından piyasaya sürülmüş GTA serisinin dördüncü oyunudur. Oyun Miami'den esinlenerek oluşturulmuş olan Vice City'de, 1986 yılında geçmektedir Oyunda 7 çete (veya mafya) vardır. bunlar;

  • Forelli Ailesi
  • Diaz Karteli
  • Vercetti Çetesi
  • Streetwannabeler(Sharks)
  • Haitililer
  • Kübalılar
  • Vice City Motorcuları

Forelli Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluşu 1971'den öncesine dayanır. Lideri Sony Forelli'dir. Forelli Ailesi Liberty City'nin en önemli ailelerindendir. Uyuşturucu kaçakçılığı, silah kaçakçılığı, haraç, tefecilik ,kumarhane işleri yapmaktadırlar. Forelli Ailesi Vice City de bulunmaz ancak Tommy Vercetti'yi Vice City'e göndermişlerdir. Sonny, Tommy Vercetti'ye 1 adam öldüreceğini söyler ancak orada Tommy'ye tuzak kurmuş tam 11 adam vardır. Tommy 11 adamın hepsini öldürür ancak polise yakalanır ve 15 yıl boyunca hapis yatar. 1986 da hapisten çıktıktan sonra ise Forelli onu Vice City'ye bir uyuşturucu ticareti için gönderir ancak Diaz Karteli orayı basar ve hem uyuşturucuyu hem de paraları alır. Bunun üzerine Sonny Forelli kaybettiği parasını Tommy'den ister Tommy ise paranın kimin çaldığını araştırmak ve parayı geri almak için Vice City de yaşamaya karar verir. Sonny Forelli, Tommy'ye parayı bulması için süre verir. Tommy baskının Diaz'ın yaptığını öğrenir ve onu öldürür. Daha sonra Sonny, Tommy Vercetti'nin basımevinden haraç alır ve oradaki işçiyi döver ve kısa bir süre sonra Tommy'nin malikanesine gelir ve 3 milyon ister Tommy ise ona sahte 3 milyon verir ancak Lance, Sonny'ye paranın sahte olduğunu söyler ve Sony'nin tarafına geçer. Sonny ise Tommy'yi öldürüp bankadaki paraları almayı amaçlar ve adamlarına Tommy'yi öldürmesini söyler. Büyük bir savaştan sonra Tommy, Lance'i ve Sonny'yi öldürür.

Diaz Karteli[değiştir | kaynağı değiştir]

Diaz Karteli, Vice City'de bulunan uyuşturucu kartelidir. Kökeni Kolombiya'ya dayanır. Lideri Ricardo Diaz'dır. Vice City'nin en güçlü mafya çetesidir. Vice City'nin en büyük malikanesi, Vice City'nin en hızlı teknesi Ricardo Diaz'dadır. Sadece Starfish adasında gezerler ancak işlerini Vice City'nin tümünde yürütürler. Forelli Ailesi ile Vance Kardeşlerin arasında geçen uyşuturucu ticaretini basıp paraları ve uyuşturucuları almışlardır. Lance Vance ve Tommy Vercetti bu durumu öğrenir, ve Diaz'ı öldürmeyi planlarlar ancak Vance'in işi acaleye getirip tek başına saldırmasıyla plan bozulur ve Vance yakalanır. Bunun üzerine Tommy Lance'i kurtarır ve hastaneye götürür. Daha sonra Beraber Diaz'ın malikanesini basarlar ve Diaz'ı öldürürler. Bu olaydan sonra Diaz Karteli çökmüştür ve bir daha hiçbir yerde görülmezler.

Vercetti Çetesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1986'da Ricardo Diaz'ın ölümünden sonra kurulmuştur. Lideri Tommy Vercetti'dir. Tommy Vercetti ve Lance Vance ilk zamanlar Diaz Karteli'nin üyesidir ancak Forelli ile Vance Kardeşlerin ticaretini bastıklarını öğrendikten sonra Diaz'ı öldürüp Diaz Karteli'ni çökertmişlerdir. Merkezi Starfish adasındaki malikanedir. Haraç,kalpazanlık ve uyuşturucu kaçakçılığından gelir sağlarlar. Güneşparıltısı Oto Galerisi, Cherry Popper dondurma fabrikası, Malibu Kulüp, Interglobal Filmleri film stüdyosu, Kaufman Cabs taksi şirketi, Boatyard, Pole Position (strip) Club, Print Works sahip olduğu kurumlardır. En büyük düşmanları Haitililerdir.

Streetwannabeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Vice Point ve Prawn Island'da kol kezmektedirler. Liderleri bilinmemektedir. Gelir kaynakları silah kaçakçılığı ve haraçtır. Vice City Motorcuları hariç hiçbir çete ile düşmanlıkları yoktur ancak zaman zaman başka çetelerle çatışmalar yaşamışlardır. Haitililerle müttefiktirler. Tommy Vercetti Lance Vance ile helikopterle gelip Streetwannabelere saldırmış daha sonra Tommy helikopterden inip binanın içine kadar girmiş ve çantayı alıp Lance'in sürdüğü helikoptere tekrar binmiştir daha sonraları ise Vice City Motorcularının lideri Mitch Baker'in motorunu çalmışlardır ancak Tommy Vercetti geri almıştır. Çete araçları Gang Burrito'dur.

Haitililer[değiştir | kaynağı değiştir]

Lideri Auntie Poulet adında bir yaşlı kadındır. Little Haiti'de kol gezmektedirler. En büyük düşmanları Kübalılar'dır. Streetwannabeler ile müteffiktirler. Çetenin aracı Voodoo'dur. Vercetti’nin Kübalılarla birlik olmasından sonra, Haitililerin Vercetti ile araları bozulur. Ancak daha sonra Haitililer'in lideri Poulet ile Tommy Vercetti tanışır ve Poulet bir süre Vercetti'yi büyüler ve kübalılara karşı kullanır. Bu olaylar olurken Haitililer Tommy'ye saldırmaz ancak tommy büyünün etkisinden kurtulup tekrar Kübalılar'a yardım eder ve Haitililer'e ait olan kokain fabrikasını Kübalılar ile birlik olup havaya uçurur ve sokakda gördüklerinde tekrar saldırmaya başlarlar.

Kübalılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vice City içerisinde yer alan Little Havana'da kol gezmektedirler. Liderleri Umberto Robina'dır. Alberto Robina, Rico, Pablo çetenin önemli isimlerindendir. En büyük düşmanları Haitililer'dir. Çete aracı Cuban Hermes'dir. Uyuşturucu kaçakçılığı yaparak gelir elde ederler. Kübalılar ile Haitililer daimi düşmanlardır. Tommy bir zaman Kübalılar'a yardım etmiş ve bundan dolayı Haitililer'e düşman olmuştur. Ancak Haitililer'in lideri poulet bir süre Tommy'yi büyülemiş ve gizlice Kübalılar'a karşı kullanmıştır. Tommy, büyünün etkisinden kurtulduktan sonra ise Kübalılar'la beraber Haitililer'in fabrikasını patlatmıştır. Çete aracı Cuban Hermes'dir.

Vice City Motorcuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir motor çetesidir. Downtown'da kol gezmektedirler. Liderleri Mitch Baker isminde mini barı olan bir gangsterdir. En büyük düşmanları Streetwannabeler'lerdir. Vercetti çetesi ile müttefiktirler. Love Fist rock grubunun konseri için korumalık yapmışlardır. Tommy kısa bir süre Vice City Motorcuları ile çalışmışdır. Streetwannabeler, Vice City motorcularının lideri olan Mitch Baker'in motorunu çalmıştır bunun üzerine Baker motorunu geri alması için Tommy'yi göndermiştir ve Tommy motoru geri getirmiştir. Çete aracı Angel'dır.