Gottfried Feder

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Gottfried Feder, 1930

Gottfried Feder (d. 27 Ocak 1883, Würzburg - ö. 24 Eylül 1941, Murnau), Adolf Hitler'in NSDAP'a katılan 6 arkadaşından birisidir. Gottfried Feder bir ekonomist ve Nazi Partisi'nin ilk önemli üyelerinden biriydi. Onların ekonomik teorisyeni idi. Feder aynı zamanda mühendistir ve NSDAP Programını yazmıştır.

Ansbach ve Münih hümanist okullara devam ettikten sonra, Berlin ve Zürih'te (İsviçre) mühendislik okudu; mezun olduktan sonra, resmi binaların inşa edildiği Bulgaristan'da özellikle aktif olduğu 1908 yılında bir inşaat şirketi kurdu.

1917 tarihinde, Feder kendi başına mali politika ve ekonomi okudu. I. Dünya Savaşı sırasında zengin bankacılara karşı düşmanlığı geliştirilen ve 1919 yılında bir manifesto olan Brechung der Zinsknechtschaft ı yazdı. Bu yakında tüm bankaların devletleştirilmesi ve faizlerin kaldırılmasını talep etti.

Adolf Hitler ile 1919 yılının yaz ayında tanıştı ve Feder, finans ve ekonomi alanında Hitler'in akıl hocası oldu. Hitler'in Yahudi finans kapitalizmi konusunda muhalefetinin ilham kaynağı oldu.

Feder 1923 yılında partinin Birahane darbesine katıldı. Hitler tutuklandıktan sonra partinin liderlerinden biri olarak kaldı ve 1924 yılında Reichstag'a seçildi. 1936 yılına kadar görevde kaldı ve faiz oranları ve Yahudi vatandaşların mülksüzleştirme dondurulması talebinde bulundu.

Haziran 1934 yılında Uzun Bıçaklar Gecesi'nde Ernst Röhm ve Gregor Strasser gibi sol eğilimli parti yetkilisi olan SA liderleri öldürüldü. Feder, nihayet Aralık 1936 yılında Berlin Technische Hochschule'ye profesör olarak atandı ve hükümetten çekildi. 24 Eylül 1941'de Murnau'da ölümüne bu görevde kadar kaldı.