Gorni Dubnik Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gorni Dubnik Muharebesi
1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı
Gorni-Dubnik-battle.jpg
Tarih24 Ekim 1877
Bölge
Gorni Dubnik köyü, Plevne, Bulgaristan
Sonuç Rus zaferi
Taraflar
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu Rus İmparatorluğu Rus İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Osmanlı İmparatorluğu Ahmed Hıfzı Paşa Rus İmparatorluğu İosip Vladimiroviç Gurko
Güçler
3.750-4.000 8.000
Kayıplar

1.500 ölü ve yaralı

2,250 esir
3.300

Gorni Dubnik Muharebesi (24 Ekim 1877) Osmanlı Devleti ile Rus İmparatorluğu arasında savaşılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın muharebelerinden biridir. Muharebe günümüzdeki Bulgaristan topraklarında yer alan Gorni Dubnik köyü civarında gerçekleşmiştir. Plevne kalesini düşürmek için Rus ordusu tarafından daha önce zayıflatılmış olan lojistik taburunu tamamen yok etmek ve desteği keserek kalenin düşüşünü hızlandırmak amacıyla Osmanlı güçlerine saldırması ile meydana gelmiştir.

Muharebe öncesi durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanya'da konuşlanmış olan Rus ordusu 26 Haziran 1877 tarihinde Tuna nehrini geçerek Osmanlı topraklarına girmişti. 19 Temmuz'da Rus ordusu Plevne kalesini kuşattı. Ancak Rus ordusu Plevne'yi kolayca ele geçiremedi. Rus ordusu 3 defa püskürtüldü ve 30.000 asker kaybetti. Bunun üzerine Rus ordularının kumandanı General Gurko Plevne'ye tahkimat sağlayan Osmanlı taburlarından birinin yer aldığı Gorni Dubnik köyüne saldırmaya karar verdi.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Ekim 1877 günü köyü saran Rus ordusu sabah 8:00'de topçu ateşine başladı. Köyü savunan taburun komutanı Ahmed Hıfzı Paşa idi. Topçu ateşinin başlamasından 2 saat sonra Rus ordusu 4 koldan saldırıya geçti. Bu kolların kumandanları Alman asıllı General Ellis, General Baron von Zeddeler, General Rosenbach ve Rus Albay Çerevin'di.

Rus kuvvetlerinin Gorni Dubnik'i savunan Osmanlı kuvvetlerine göre sayıları çok daha fazlaydı. Aslında yakınlardaki Orhaniye beldesinde Şevket Paşa 20 taburluk bir orduya sahipti. Ancak kuvvetlerini imha ettirmemek korkusuyla Gorni Dubnik'in yardımına gitmedi. Rus kuvvetleri 3 defa püskürtüldüler. General Zeddeler ve general Rosenbach yaralandılar.

Akşam saat 17:00'de Gurko dördüncü bir taarruz emrini verdi. Bu sefer Ahmed Hıfzı Paşa yaralı düştü. Sonunda Osmanlı garnizonu teslim oldu. Bundan 1,5 ay sonra 10 Aralık 1877'de ise Plevne düştü.