Gedikler Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gedikler Muharebesi
1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı
Tarih25 Ağustos 1877
Bölge
Kars ve Iğdır civarı
Sonuç Osmanlı zaferi
Taraflar
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu Rus İmparatorluğu Rus İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Ahmet Muhtar Paşa Arshak Ter-Gukasov
Kayıplar
Yaklaşık 1.500 ölü ve yaralı 900-1500 ölü ve yaralı

Gedikler Muharebesi 25 Ağustos 1877 tarihinde, Rus İmparatorluğu ile Osmanlı Devleti arasında gerçekleşen muharebedir. Osmanlı zaferi ile sona ermiştir, bazı kaynaklar (Rus ve Bulgar kaynakları) bu muharebeyi Kızıltepe Muharebesi içinde bir muharebe olarak gösterirler.[1]

Zivin Muharebesi neticesi Ruslar ilerlemelerini durdurup geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Rusları takip eden Türk Ordusu Iğdır ve Kars boyunca saldırıya başlarlar. 23 Haziran-5 Temmuz arası ilk Rus savunma hatları kırılır, ancak saldırılar yavaş ilerlediğinden ve sert Rus direnişi nedeniyle kayıplar arttığından Iğdır'daki operasyonlardan vazgeçilmek zorunda kalınır. Böylece Iğdır Muharebelerinin galibi Ruslar olur.

Buna karşın 25 Ağustos günü Türk Ordusu sürpriz bir saldırı ile Kızıltepe Başgedikler Mevkiindeki Rus ordusu ve komutanlık merkezine saldırıda bulunur verilen kayıplara karşın bu bölgedeki Rus Ordusu bu sürpriz saldırı neticesinde yenilgiye uğrayıp geri çekilmek zorunda kalır; sonuçta Kars üzerindeki Rus baskısı ortadan kalkar.

Bununla birlikte gelen büyük takviyelerle güçlenen Rus Orduları ikinci kere saldırıya geçer. 2-4 Ekim 1877 tarihindeki Yahniler Muharebesi Osmanlı üstünlüğü ile bitse de takviyeli Rusları durdurmanın imkânı olmaz ve bu muharebeden 1,5 ay sonra 15 Ekim'de Ruslar, Alacadağ Muharebesi'ni kazanarak Kars'ı tekrar kuşatır ve şehri almayı başarır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] 23 Haziran 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Bkz.Bulgar vikipedisi-Kızıltepe Muharebesi