Gompa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gompa Thubten Shedrup Dhargyeling, Mustang, 2015

Gompalar veya Gönpalar (Tibetçe: དགོན་པ།Wylie: dgon pa "uzak yer", Sanskritçe araṇya[1]), ling (Wylie: gling) olarak da bilinir, Çin, Hindistan, Nepal, Ladakh ve Bhutan'ın bölümleri de dahil olmak üzere tarihi Tibet bölgelerinde yaygın olan Tibet Budizmi ile ilişkili öğreti, nesil ve sādhanānın birleşimi olarak algılanabilecek bir tahkimat, bir vihara ve üniversitedir. Bhutan Dzong mimarisi, geleneksel gompa tasarımının bir alt kümesidir. Bir gompa, uygulayıcıların meditasyon yaptığı ve öğretileri dinlediği bir meditasyon odasıdır.

Hindistan'daki Ladakh'taki Leh yakınlarındaki Thikse Manastırı, Tibet Budistlerinin gömpa tasarımının tipik bir örneğidir.
Dhankar Gompa, Spiti Vadisi, Hindistan

Tasarım ve iç detaylar bölgeden bölgeye değişir; ancak hepsi bir murti veya thangka içeren merkezi bir ibadethanenin genel bir tasarımını, rahiplerin veya rahibelerin dua veya meditasyon yapmaları için banklar ve ekli oturma yerinin genel tasarımı takip eder. Gompa veya ling'e herhangi bir sayıda stupa da eşlik edebilir.

2004 yılında Litang Gompa

Pratik amaçlar için 'Gompa', Tibet bölgelerinde seyahat eden batılılar tarafından, genellikle bir kilise olarak tanımlanabilecek, ancak küçük tapınak binaları ve diğer ibadethaneleri veya dini öğrenimi içeren çeşitli dini binalara atıfta bulunmak için kullanılan kesin olmayan bir terimdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Buswell, Robert E., (Ed.) (2013). Princeton Dictionary of Buddhism. Princeton, NJ: Princeton University Press. s. 238. ISBN 0691157863. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]