Gizemli Parçalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gizemli Parçalar
The Forgotten
YönetmenJoseph Ruben
YapımcıBruce Cohen
Dan Jinks
Joe Roth
YazarGerald Di Pego
Oyuncular
MüzikJames Horner
Görüntü yönetmeniAnastas N. Michos
KurguRichard Francis-Bruce
StüdyoColumbia Pictures
Revolution Studios
DağıtıcıSony Pictures
Çıkış tarih(ler)i24 Eylül 2004 (2004-09-24) (ABD)
5 Kasım 2004 (2004-11-05) (Türkiye)
Süre91 dakika(orijinali)
94 dakika(diğer versiyonu)
Ülke ABD
Dilİngilizce
Bütçe42 milyon dolar[1]
Hasılat117,6 milyon dolar[1]

Gizemli Parçalar (İngilizce özgün adı: The Forgetten; anlamı: Unutulmuş), Joseph Ruben'ın yönettiği ve Julianne Moore, Dominic West, Gary Sinise, Alfre Woodard, Linus Roache ile Anthony Edwards'ın rol aldığı 2004 tarihli Amerikan yapımı bilimkurgu, psikolojik korku ve gerilim filmidir. Film, 14 ay önce bir uçak kazasında oğlunu kaybettiğini düşünen ancak bir sabah uyandığında hiçbir zaman bir oğlu olmadığı söylenen bir kadının etrafında dönüyor.

24 Eylül 2004'te Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da gösterime giren film dünya çapında 117,59 milyon dolar hasılat elde etti.[2] Film, Türkiye'de 5 Kasım 2004'te gösterime girdi.[3] Filmin çekimleri New York'ta yapıldı.[4]

Olay örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Telly Paretta (Julianne Moore), 14 ay önce uçak kazasında ölen oğlu Sam'in (Christopher Kovaleski) yasını tutmaktadır. Oğlunun mezarını düzenli olarak ziyaret etmekte ve kazada çocuklarını kaybetmiş ebeveynlerin olduğu bir destek grubuna gitmektedir. Kocası Jim ise (Anthony Edwards) artık hayatına devam etmek istemektedir. Bir öğleden sonra işten dönen Telly, Sam'in odasını Sam'in eşyaları gitmiş ve yeni mobilyalarla yeniden dekore edilmiş olarak bulur. Öfkeli bir şekilde Jim'i oğullarını unutmaya çalışmakla suçlar. Ancak Jim onu şoke eden bir karşılık verir ve Telly'ye hezeyan içinde olduğunu ve hiçbir zaman bir oğullarının olmadığını söyler

İncinen Telly, Sam'in varlığını doğrulamak için arkadaşları ve tanıdıkları ile konuşmaya başlar. Ancak, arkadaşı Eliot (Jessica Hecht) önceden Sam ile iyi anlaşmalarına rağmen Sam'in varlığına inanmaz. Somut kanıt arayan Telly, kadın doğum doktoru Dr. Munce'ı (Gary Sinise) ziyaret eder. Doktor zamanında Telly'nin gerçekten de hamile olduğunu doğrular ancak düşük yaptığını söyler. Doktora göre "Sam", Telly'nin, oğlu yaşasa hayatında nasıl bir değişiklik olacağına dair hayalinin bir ürünüdür. Doktor, Telly'ye hastaneye yatmasını tavsiye eder ancak Telly kaçar.

Hala Sam'in gerçek olduğundan emin olan Telly, Ash'in (Dominic West) yanına gider. Ash onunla aynı destek grubundadır. Ash'in kızı Lauren, Sam'in arkadaşıdır ve o da aynı kazada ölmüştür. Ancak, Ash de bir kızı olduğunu reddeder ve polisi arar. Telly'nin iddiasında emin olduğunu gören Ash evine bakınmaya başlar. Üzeri boyanmış ve duvar kağıdıyla kaplanmış bir odanın Lauren'ın eski yatak odası olduğunu keşfederler. Ash, kızını ve kızının ölümünü hatırlar. Telly'yi polisten kurtarır ve kaçmaya başlarlar. Peşlerinde Ulusal Güvenlik ajanları vardır. Onlara çocuklarını unutturmaya çalışanların kim oldukları ve neden bunu yaptıkları hakkında düşünürler.

Telly ve Ash, peşlerine düşen ajanlardan birini (Lee Tergesen) yakalayıp tehdit ederler. Ajan, kendisinin ve diğer ajanların "onlara" yardım ettiğini ve bunu insanlığı korumak için yaptıklarını söyler.,Birdenbire içinde bulundukları evin çatısı uçar ve ajan çatı ile birlikte "onlar" tarafından gökyüzüne çekilir. Ash ve Telly oradan kaçarlar. Telly, Dr. Munce'ı tekrar ziyaret eder. Dr. Munce ortadan kaybolan çocukların "onların" işi olduğunu söyler. Devlet, "onların" yaptıklarının farkındadır ancak devletin onları durduracak gücü yoktur.

Munce, Telly'yi havaalanına ve Quest Havayolları'nın eskimiş hangarına götürür ve burada onu "onların" ajanıyla (Linus Roache) tanıştırır. Doktor ajana artık deneyi durdurmalarını çünkü deneyin zarardan başka bir şey getirmeyeceğini söyler. Ancak ajan deneyin henüz bitmediğini söyler. Ajan, Telly'ye, anne ve çocuk arasındaki bağların azaltılıp azaltılamayacağını sınadıkları bir deneyin parçası olduğunu açıklar. Telly'nin anıları tamamen silinememiş, Telly oğlunun varlığını inkâr etmeyi reddetmiştir. Ajan, eğer Telly'nin anılarını silmeyi beceremezse dışarıdan başarısız gözükeceğini söyler. Ajan Telly'yi yakalar ve onu Sam'le ilgili ilk anısını düşünmeye zorlar. Telly, Sam'in hastanede doğduğu günü düşünür ve bu sayede ajan, Telly'nin hafızasından Sam'i silmeyi başarır. Ajan, başarılı olduğunu düşünerek uzaklaşırken, Telly'nin annelik bağı daha derinden ortaya çıkar ve doğum öncesi hamile olduğu zamanlardan bir anıyı tetikler. Sam'le ilgili tüm anıları geri döner. Ajan daha ne olduğunu anlayamadan, hangarın çatısının bir kısmı aniden uçar ve Telly'nin hafızasını silmeyi beceremediği için ajan gökyüzüne çekilir. Deney sona erer.

Telly kendini normal yaşamına geri dönmüş olarak bulur ancak geçmişte yaşanan her şeyi hatırlamaktadır. Parkta Sam ile tekrar bir araya gelir. Ash de parkta kızını izlemektedir. Ash ve Sam yaşananları hatırlamamaktadır. Telly kendini Ash'e yeniden tanıtır ve ikisi oturup çocukların oyun alanında oynamasını izlerler.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol
Julianne Moore Telly Paretta
Dominic West Ash
Christopher Kovaleski Sam Paretta
Matthew Pleszewicz 5 yaşındaki Sam
Jessica Hecht Eliot
Gary Sinise Dr. Jack Munce
Alfre Woodard Anne Pope
Anthony Edwards Jim Paretta
Kathryn Faughnan Lauren
Linus Roache Arkadaş canlısı adam
Lee Tergesen Al Petalis
Felix Solis Brasher
Robert Wisdom Carl Dayton
Tim Kang Ajan Alec Wong
Susan Misner Ajan Lisa Franks
J. Tucker Smith Şerif Howell
Ann Dowd Muhasebeci Eileen

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "The Forgotten (2004)". Box Office Mojo. 9 Temmuz 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2014. 
  2. ^ "The Forgotten". Box Office Mojo. 20 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2021. 
  3. ^ "Gizemli Parçalar". Box Office Türkiye. 20 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2021. 
  4. ^ "September 2004 | blackfilm.com | features | interview | julianne moore". www.blackfilm.com. 22 Eylül 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]