GitHub Copilot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
GitHub Copilot logo

GitHub Copilot, kullanıcıların kod yazma sürecinde yardımcı olan bulut tabanlı bir yapay zeka aracıdır. GitHub ve OpenAI tarafından geliştirilen araç, Visual Studio Code, Visual Studio, Neovim ve diğer entegre geliştirme ortamlarının (IDE'ler) kullanıcılarına destek vermek için tasarlanmıştır. GitHub Copilot, teknik önizleme için 29 Haziran 2021'de duyurulmuş ve daha sonra JetBrains pazarında bir eklenti olarak yayınlanmıştır. GitHub, Copilot'un kullanıcıların belgeleri okumak için harcadıkları süreyi azaltarak programcıların bilmedikleri kodlama çerçevelerinde ve dillerinde gezinmelerine olanak tanıdığını belirtmektedir.

Araç, kullanıcı tarafından sağlanan doğal dil açıklamalarına dayalı olarak kod parçacıkları önermek için makine öğrenimi algoritmalarını kullanmaktadır. Öneriler, gigabaytlarca veri üzerinde eğitilmiş geniş bir kaynak kodu veritabanından üretilmektedir. GitHub Copilot, Generative Pre-trained Transformer 3 (GPT-3) isimli insan benzeri metin üretmek için derin öğrenmeyi kullanan bir dil modeli olan OpenAI Codex tarafından desteklenmektedir. Codex modeli ayrıca bir düzine programlama dilinde gigabaytlarca kaynak kodu üzerinde eğitilmiştir.

GitHub Copilot, piyasaya sürülmesinden bu yana hem övgü hem de eleştiri almıştır. Destekçileri, aracın kodlama görevlerini hızlandırma ve hataları azaltma yeteneğini överken, eleştirenler ise fikri mülkiyet hakları ve geliştiriciler için potansiyel iş kayıpları konusunda endişelerini dile getirmişlerdir.

Ağustos 2021'de, GitHub Copilot, açık kaynak kodunu uygun atıfta bulunmadan kullanması nedeniyle potansiyel telif hakkı ihlalleri konusunda eleştirilere maruz kalmıştır. Eylül 2021'de, fikri mülkiyet haklarıyla ilgili endişeler nedeniyle birkaç şirketin çalışanlarının GitHub Copilot'u kullanmasını yasakladığı bildirilmiştir. Kasım 2021'de ise Joseph Saveri Hukuk Bürosu, GitHub ve OpenAI aleyhine GitHub kullanıcılarıyla yapılan sözleşmenin ihlalinden telif hakkı yasasının ihlaline kadar çeşitli iddialarla Copilot'un yasallığını sorgulayan bir dava açmıştır.[1][2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "GitHub Copilot · Your AI pair programmer". GitHub (İngilizce). Erişim tarihi: 18 Mart 2023. 
  2. ^ Gershgorn, Dave (29 Haziran 2021). "GitHub and OpenAI launch a new AI tool that generates its own code". The Verge. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2021.