Gilbert Lewis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gilbert Newton Lewis
Gilbert Lewis
Doğum25 Ekim 1875(1875-10-25)
Weymouth, Massachusetts
Ölüm23 Mart 1946 (70 yaşında)
Berkeley, Kaliforniya
ÖdüllerWillard Gibbs Madalyası (1924)

Gilbert Newton Lewis (1875; Boston - 23 Mart 1946), Amerikalı kimyager. Royal Society üyesidir.

Boston yakınlarında 1875’te doğdu ve çocukluğu Nebraska’da geçti. Öğrenimini Harvard Üniversitesinde yaparak, buradan mezun oldu. Bir sene lise öğretmenliği yaptıktan sonra tekrar Harvard’a döndü ve 1899 yılında felsefe doktoru unvanını aldı. Bir yıl Alman üniversitelerinde çalıştıktan sonra, Filipin Adalarında Ağırlıklar ve Ölçüler Müfettişi olarak bir yıl vazîfe yaptı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde profesörlük unvanını kazandı. Nihayet 1912’de az tanınmış bir kimya bölümünün başkanlığını kabul etti. Kaliforniya Üniversitesine gitti ve meslek hayatının kalan kısmını, Berkeley’de dünyanın en kuvvetli kimya bölümlerinden birini kurmaya verdi. Lewis, meslek hayatının büyük bir kısmını moleküllerin yapısını ve termodinamiği, yani kimyasal değişmelerdeki enerji bağıntılarını anlamak için harcadı. Düşünüş tarzı, zamanına göre çok ileri olduğundan, teorisinin kimyaya derin etkileri oldu.

Kimyasal bağ anlayışı, bu konudaki modern düşünceleri, büyük ölçüde etkilemiştir. Lewis, enerji bilançosunun, bir reaksiyonunun olup olmayacağını önceden haber vermeye imkân vereceğini ilk anlayanlardan biridir. Termodinamiğin, kimya için taşıdığı büyük önemini, zamanın kimyacılarına o anlattı. Bu konuda 1923 yılında basılan kitabı, kimya literatürünün klasiklerinden biri oldu.

Kükürdün fazlarından kuantum mekaniğine kadar çeşitli konularda yüz elliden fazla araştırması yayınlandı. Parlak meslek hayatı boyunca daima laboratuvarında aktif olarak çalışmış ve keşiflerin heyecanından hiçbir zaman yorgunluk duymamıştı. Basit ve doğrudan doğruya sonuç veren deneyleri üstün tutardı. Önemli keşiflerinden birçoğunu, birkaç deney tüpü ve basit kimyevî maddeler kullanarak yapmıştı. G.N. Lewis, 23 Mart 1946 yılında çok sevdiği laboratuvarında, kitapları ve beherleri arasında hayata gözlerini kapadı.