Gianni Versace

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gianni Versace
Doğum2 Aralık 1946
Reggio Calabria, İtalya
Ölüm15 Temmuz 1997 (50 yaşında)
Miami Beach, Florida, ABD

Gianni Versace, (2 Aralık 1946 – 15 Temmuz 1997), İtalyan modacı ve iş insanı. Versace, dünyaya yayılan ününü tasarımdaki yeteneğine borçluydu. Aynı zamanda tiyatro kostümü de tasarlayan modacı, Andy Warhol’dan ve modern soyut sanattan etkilenmişti.[1]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gianni, çıraklığa çok küçük yaşta başladı; annesine değerli taşlar bulmada ve çeşitli işlerde yardım ediyordu. Abisi Santo Versace, kız kardeşi ise Donatella Versace'dır. Ablası 12 yaşındayken yanlış tedavi yüzünden öldü. Versace, bir süre sonra kendi tasarladığı kıyafetleri annesinin dükkânında satmaya başladı. Mimarlık eğitimi gördü ve 25 yaşında moda tasarımcılığı alanında çalışmak üzere Milano’ya taşındı. Bu çağlarında bol bol Tommaso Campanella'nın eserlerine ilgi duyup okudu.

1970'li yılların ortalarında yeteneği, Genny ve Callaghan gibi ünlü firmaların yetenek avcılarının dikkatini çekti. Complice firması, süet ve deri koleksiyonları tasarlamak üzere Versace’yi işe aldı. Burada gösterdiği başarının ardından kendine güven kazanan modacı, kadınlar için tasarladığı ilk koleksiyonunu sundu. Aynı yılın Eylül ayında ise ilk erkek koleksiyonu piyasaya sürüldü. Eserlerini ilk beğenenler arasında Roy Lichtenstein ve Andy Warhol vardı.

Versace'nin Miami Beach'deki malikanesi (2009)

Versace, kendini bir tasarımcıdan çok bir terzi olarak tanımlıyordu. Tasarımlarında seksi çizgileri ön plana çıkarmayı seviyordu. Modacı, mini etekleri geri getiren, taytları tekrar ön plana çıkaran ve büstiyerleri gece kıyafetlerine sokan isim oldu.

10 yıldan az bir süre içinde, Versace 808 milyon dolar değerinde bir imparatorluk yarattı. Madonna, Jon Bon Jovi, Tina Turner, Tupac Shakur, Naomi Campbell gibi ünlüleri reklamlarında kullandı. Aynı zamanda rock'n roll endüstrisindeki isimlerin ihtiyaçlarına da karşılık veriyordu, müşterileri arasında Michael Jackson, Phil Collins, Bruce Springsteen, George Michael, Kate Moss, Eric Clapton ve Elton John gibi isimler bulunuyordu. Prenses Diana ve Prenses Caroline de müşterileri arasındaydı. 1982 yılında ise kariyerinde yepyeni bir sayfa açmaya, tiyatro kostümleri tasarlamaya başladı.

Gianni Versace, birçok filmin ve dizinin kostümlerini tasarladı. Bunlar; Ballet for Life, Jugde Dredd, Shakespeare Shorts, Showgirls, Kika, Vacanzi di Natale, Cin Cin, As Long as It’s Love ve Miami Vice idi. Modacı aynı zamanda 1996 yapımı "Catwalk" aldı filmde rol aldı. 1993’te Amerikalı Moda Oskarı’nın tiyatro kostümleriyle Maschera D'Argento Ödülü’nün sahibi oldu.

Kendisi gibi modacı Antonio D'Amico ile 15 yıldır süren bir birliktelikleri vardı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlü modacı, bir süre boyunca çok nadir görülen bir hastalık olan iç kulak kanseriyle boğuştu. 15 Haziran 1997’de, her sabah yaptığı gibi yürüyüşe çıktığı bir anda, Miami Beach, Florida’da silahla vurularak öldürüldü.[2] Ölümü moda camiasında şok etkisi yarattı. Cenaze töreni Duomo di Milano'da yapıldı. Seri katil Andrew Cunanan, cinayetten kısa bir süre sonra intihar etti. İntiharından dolayı bu cinayeti neden işlediği hiçbir zaman anlaşılamadı. İkilinin olaydan önce birbirlerini tanıdıklarına dair de herhangi bir bulguya da ulaşılamadı.[3]

Öldüğü sırada Versace markasının değeri 807 milyon dolar değerindeydi ve dünya çapında 130 butiği vardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Horyn, Cathy, "Why Fashion Films Are Usually Cartoons," New York Times, Sun. Oct. 6, 2013, p. 13
  2. ^ "Cunanan: more questions than answers". CNN. 25 Temmuz 1997. 5 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2007. 
  3. ^ "Murderer Andrew Cunanan was added to the FBI's Ten Most Wanted Fugitives list on June 12, 1997, shortly before he killed Gianni Versace". WaybackMachine. 13 Haziran 2022. 7 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]