Getxo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Getxo
Belediye
Getxo
Getxo mührü
Mühür
Getxo'nun Biskay ilinde konumu
Getxo'nun Biskay ilinde konumu
Ülkeİspanya İspanya
Özerk topluluk Bask Özerk Bölgesi
İl Biskay ili
ComarcaBüyük Bilbao
Kurulus1075
Alt idari birimler
Liste
  • Berango.
  • Erandio.
  • Leioa.
  • Portugalete.
  • Sopelana.
İdare
 • "Alcalde"Imanol Landa (2007) ((PNV))
Yüzölçümü
 • Toplam25.03 km²
Rakım10 m
Nüfus
 (2008)
 • Toplam81.260
 • Yoğunluk6834.3/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Posta kodu
48991, 48992, 48993
Alan kodu(+34) 94

Getxo, kuzey İspanya Bask Özerk Bölgesi içindeki Biskay ili'nde bir şehir. Getxo birbirinden epey farklı uc değişik bölgeden oluşmuştur ve toplam nüfusu 88.000 kişi olup Bilbao metropolitan alanı içinde yer almaktadır.

Getxo yuksek gelirli orta sınıfın oturduğu bir Bilbao varoşudur. Ayrıca yine İspanyol orta tabakaya hitap eden yazlik oteller ve plajlara bu yerel idare birimine bağlı Las Arenas, Èreaga, Arrigúnaga, Azkorri, Gorrondatxe, La Salvaje, Barinatxe semtlerinde bulunmaktadır. Algorta'da bulan eski liman da turistler tarafından popüler olarak tutulmakya olduğu için eğlence (barlar, restoranlar, klupler) bölgesidir.

Les Arenas semtini Bilbao limani uzerinde Portugalete'ye bağlayan yukselir-alcalir demirden kopru insan ve 3500 kg'a kadar otomobillerin bu korfez uzantisi uzerinden gecirmek için yapılmıştır. Bu koprunun iki ayagi altındaki yürüyüş yolları da cok turizt ve ziyaretçi cekmektedir. "Puente Colgant (Asma Kopru0" adı verilen bu kopru İspanya için UNESCO Insanlik Miraslari listesine alinmiştir.

Tarihce[değiştir | kaynağı değiştir]

Getxo yasam ve idare bakimdan bir kirsal bölgede bulunan bir koy (anteiglesia, elizatea) idi. Yerleim merkezi Bilbao halicinin ağzında Algorta adli bir balikci koyu etrafında idi. Koy idre konseyi halicin ağzında bir burun olan Punta Gale'da cok uzak bulumayan "Getxoko Andra Mari" (Baskca) veya "Santa María de Getxo" (İspanyolca) adı verilenkucuk bir kilisede toplanir idi.

19.yy.da Bilbao ve civarında sanayilesme hizlasmaya baslayinca Getxo'nun bazi semtleri zengin burjuvaznin ikametlerini yapıldığı alanlar halne gelip hizla buyuduler. Neguri (Baskca "Kis Kasabasi") adi verilen bir semt ortaya cikip buyudu. Eskibalikci koyu olan Algorta koyu San Nicokas kilisesi etrafind zenginm burjuvazilin yasamayi tercih ettigi semt haline donustu. Korfezin kanalastirilip duzenlenmesi ile Arreta/Les Arenas adli bir bu su kenari semyti cok popular olarak gelişti. Bu semte Bilbao'dan gelen yolu diğer tarafina isci sınıflkar yerlesip Romo adli bir semt kuruldu. Ayni sekilde Naguri yakınında isci sınıfı için Neguri Langile semti geliştirildi. 20. yy. baslarında şehirsel gelişme o zamna kadar kirsal alanlar olan Santa María de Getxo semtini ortay cukartti.

Getxo ve etrafında bulunan Uribe-Kosta adli bölgeler 20. yy. sonlaraina doğru gittij=kce hizla gelişip buyudu. 1980'li yıllar basında bu bölgelerde nüfus sadece 50.000 iken 21. yy basında bu nüfus 83.00 i asti. Getzo ve etrafındaki Leioa, Berango ve Sopelana kasabalarının nüfusları hep buyuyup katlandi.

Getxo Bask milliyetcilerinin cok ilgilerini cekti. Bu organizasyon Getxo'da epopepyce cok aktivist cektigi bilinmektedir. SKentte yerel idare secimlerel gelen her idareci Bask milliyetci partisi uyesi idi. Şehir asiri miliyetci ETA'nin da hücumlarına ugradi. Ornehgin 19 Mayis 2008 otomobil bombasi.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Getxo belediye sınırları içinde nüfus (2008 tahmini itibarıyla) 81.260 kişi olup nüfus yoğunluğu 6834,3 kişi/km² olur. Getxo belediye sınırları içinde nüfusun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:

Kişi

Kaynak: INE - Instituto Nacional de Estadística, İspanya
Kaynak:Hollandaca Wikipedia "Getxo" maddesi19 Kasım 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]